Maksimumkart

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Maksimumkart birbirine uyumlu kartpostal, pul ve damga kullanılarak hazırlanan bir filatelik materyaldir, filatelinin maksimumkartlar ile ilgilenen bölümü maksimafili olarak adlandırılır.

1955 İstanbul Bahar ve Çiçek Bayramı pullu kartmaksimum

Pul[değiştir | kaynağı değiştir]

Pulun kartpostalın resimli tarafına yapıştırılması gerekir. Yalnız bir pul kullanılmalıdır, ancak eski kartlarda birden fazla pul da görülür. Pulun posta tarifelerine uygun olması gerekli değildir.

Kartpostal[değiştir | kaynağı değiştir]

Kartpostaldaki resmin puldaki resim veya motif ile aynı veya çok yakın olması gereklidir. Pulun sürülmesinden önce satışta olan kartpostalların kullanılması tercih edilir. Kartpostalın boş kısmı kartın dörtte birinden fazla olmamalıdır. Pulun üzerindeki resim kullanılarak sonradan üretilen kartlar kullanılmamalıdır.

Damga[değiştir | kaynağı değiştir]

Damga, kartpostal ve pulu tamamlayıcı olmalıdır; normal posta damgası, ilk gün damgası veya özel gün damgası kullanılabilir. Maksimumkartta tek damga olması gerekir ancak eski kartlarda birden fazla damga görülebilir. Damganın pulun satışa çıkmasına yakın ve normal olarak kullanıldığı döneme ait olması gereklidir.