Maksim Mrvica

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Maksim sayfasından yönlendirildi)
Maksim Mrvica
The Piano Player albümünün kapağı. (2003)
Genel bilgiler
Doğum 3 Mayıs Mayıs 1975 (1975-05-03) (47 yaşında)
Šibenik,  Hırvatistan
Tarzlar Klasik Müzik
Meslekler Piyanist
Çalgılar Piyano
Müzik şirketi Lisinski Stüdyoları / EMI

Maksim Mrvica, (d. 3 Mayıs 1975)[1] Hırvat piyanisttir.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Mrvica Šibenik, Hırvatistan'da doğdu. 9 yaşında Marija Sekso'dan piyano dersleri almaya başlamış ve ilk halka açık performansını aynı yıl yapmıştır. Sadece üç yıl sonra ilk konser performansını yapmıştır. 1991'de savaş başlasa da bunun müzik kariyerini engellemesine izin vermemiştir.

Arturo Benedetti Michelangeli'nin öğrencisi olan Profesör Vladimir Krpan'ın öğrencisi olarak beş yıl boyunca Zagreb'deki Müzik Akademisinde öğrenim görmüştür. Daha sonra Budapeşte'de Franz Liszt Konservatuvarı'nda bir sene geçirmiş ve bu sene Nicolai Rubinstein Uluslararası Piyano Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanmıştır.[1] 2000'de Igor Lazko ile çalışmak için Paris'e gitmiştir ve 2001'de Pontoise Piyano Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanmıştır.

Hırvatistan'a geri döndüğünde büyük bir ilgiyle karşılanmış; birçok röportaj yapmış, televizyon programlarına katılmıştır. Kısa bir süre sonra Gestures isimli ilk CD'sini kaydetmeye başlamıştır. Çağdaş Hırvat piyano parçalarından oluşan bu albüm, özellikle Hırvatistan'da büyük bir başarı kazanmıştır.

Kısa süre içinde Mrvica uluslararası müzik piyasasının da ilgisini çekmiş ve birçok önemli isim onunla ilgilenmeye başlamıştır. 2003'te EMI Classics'den The Piano Player isimli albümü çıkmış ve başta Asya olmak üzere uluslararası planda başarılı olmuştur. Albüm Singapur, Malezya, Endonezya ve Çin'de altın, Tayvan ve Hırvatistan'da platinyum ve Hong Kong'da çifte-platinyum statüsüne ulaşmıştır.[2]

Görünüşü ve karizmasıyla da uluslararası markaların ilgisini çeken Mrvica'nın Singapur'daki sponsoru American Express olmuştur. Ayrıca Mrvica Chevrolet ve BMW'nin tanıtımlarında boy göstermiştir.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Albümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Maksim Mrvica" (Hırvatça). vecernji.hr. 5 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  2. ^ Mrvica to dazzle on the ivories 6 Aralık 2017 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Taipei Times, 19 Nisan 2004. (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]