Makedonya Türk Demokratik Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Makedonya Türk Demokratik Partisi
Kısaltma TDP
Genel başkan Kenan Hasip
Genel sekreter Enver Hüseyin
Kurucu Türk Demokratik Birliği (Avni Engüllü)
Slogan(ları) "Hep Birlikte Daha İleriye"
Kuruluş tarihi 1 Temmuz 1990
Merkez Üsküp
Gençlik kolu TDP Gençlik Forumu
Resmî renkleri Kırmızı, Beyaz
Makedonya Meclisi
1 / 123
MTDP Ana Sayfa / MTDP-GF Ana Sayfa

Partinin Üsküp'teki il başkanlığı.

Türk Demokratik Partisi veya Makedonya Türk Demokratik Partisi (Makedonca: Демократска партија на Турците Demokratska Partija na Turcite) Makedonya'daki politik partilerden biridir. Parti, Makedonya Türklerinin siyasi yapılarından, partilerindendir.

5 Temmuz 2006 yılındaki seçimlerde 120 Üyeli Makedonya Cumhuriyeti Meclisi’nde 2 milletvekili ile temsil edildi.

1 Haziran 2008 yılındaki erken Parlamento seçimlerinde 120 Üyeli Makedonya Cumhuriyeti Meclisi’nde 1 milletvekili ve Hükümet'te "Daha iyi Makedonya için" koalisyon ortağı olarak 1 Devlet Bakanı tarafından temsil edilmektedir.

5 Haziran 2011 yılındaki erken Parlamento seçimlerinde 123 üyeli Makedonya Cumhuriyeti Meclisi’nde 1 milletvekili ve Hükümet'te "Daha iyi Makedonya için" koalisyon ortağı olarak 1 Devlet Bakanı tarafından temsil edilmektedir.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Türk Demokratik Partisi, Makedonya'da yaşamakta olan Türkler tarafından kurulmuş ilk siyasi kuruluşudur. Makedonya'daki siyasal ve ekonomik değişimlerin etkisiyle Türkler, diğer topluluklar gibi kendi siyasi haklarını koruma ve geliştirme amacıyla teşkilatlanma yoluna gitmişlerdir. Bu gelişmeler sonucunda 1 Temmuz 1990 tarihinde Türk Demokratik Birliği adıyla siyasi bir dernek kurulmuştur. Kurulan derneğin amacı ise, Makedonya'daki Türklerin milli ve manevi çıkarlarının savunulması olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda faaliyetleri başlatılmıştır. Bu dönemde ülkedeki tüm etnik toplulukların milli kimlikleri belirlenmesi ve homojenleşmesinin devamında, milli niteliği taşıyacak siyasi programların da hazırlanmasına geçilmişti. Bu hazırlıklar ülkedeki Türklere, derneği siyasi bir partiye dönüştürme olarak yansıdı. Türk Demokratik Birliği, Avni Engüllü'nün başkanlığında, 27 Haziran 1992 tarihiyle Üsküp’te yaptığı olağanüstü ikinci Kurultayında Türk Demokratik Partisi ismini alarak dönüşümünü tamamlamış oldu. Eski genel başkan sayın Erdoğan Saraç’ın istifası ardından partinin geçici genel başkanlığına, 27.02.2002 tarihinde Merkez Meclis'in kararıyla, oy birliğiyle sayın Dr. Kenan Hasip seçildi. Dr. Kenan Hasip 05.04.2003 tarihinde Ohri’de yapılan TDP’nin 5. Olağanüstü Kurultayında bu kez oy çoğunluğu ile parti genel başkanlığına seçilmiştir.

Türk Demokratik Partisi 1994 ile 1998 yıllarında ülkede yapılan Makedonya Cumhuriyeti Parlamento seçimlerine katılmasına karşın, 1994 Parlamento seçimlerinde Makedonya Cumhuriyeti Parlamentosuna Türk Demokratik Partisi çatısı altında bir milletvekili seçilmi ile temsil edilebilmiştir. 1996 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde ise parti, 18.333 oy ile 2 Belediye başkanı ve 17 belediyede 44 belediye meclis üyesi ile temsil edilmeyi başardı. 1999 yılına gelindiğinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti, Makedonya Cumhurbaşkanı Sayın Boris Trajkovski’yi desteklemiştir. 2002 yılına gelindiğinde ülkede yeni bir seçim modeli uygulanmıştır. Bu modele göre parlamento seçimleri için bir koalisyon ortağı arayışı içinde giren parti birçok siyasi partiyle, ard arda yapılan görüşmelerden sonra, MSDB ve LDP’si ile partiler arası iş birliği ve birlikte hareket etmeyi içeren bir anlaşma sağlamıştır. İlerleyen zaman içerisinde ittifaka Makedonya’daki Sırp Demokratik Partisi, Romların Birleşmiş Partisi, Boşnaklar Ligi, Ulahlar Demokratik Partisi ve diğer partilerin katılması neticesinde “Makedonya İçin Birlikte", koalisyonu kurulmuştur. 2002 seçimleri sonucunda parti 2 millet vekili ile, kurulan hükümette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Bakan vekili mevkisinde temsil edilmiştir. Makedonya televizyonu ve Makedonya radyosu Türkçe yayınları bölümünde, Türk Dramında, Kültür Bakanlığında ve Tarım Bakanlığında Cumhuriyet düzeyinde yönetici yerleri, Maliye Bakanlığı Vergi İdare Dairesinde, Makedonya Cumhuriyeti Merkez Halk Bankasında, Anayasa Mahkemesinde, Cumhuriyet Yargıçlar Konseyinde birer temsilci bulundurma hakkı elde etmiştir. Ohri Çerçeve Anlaşmasının onaylanması ve 18 Kasım 2001 tarihli Makedonya Cumhuriyeti Anayasa değiştirgeleri ile 5 Nisan 2003 tarihinde yapmış olduğu 5. olağanüstü kurultayında parti'nin yeni program, yeni tüzük ve iç tüzükleri kabul etmiştir. Yeni Parti Tüzüğüyle parti içi Entelektüel Konseyin ve Kadınlar Aktiv'in kurulması öngörülmüştür.

Yönetim[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Yönetim Kurulu[değiştir | kaynağı değiştir]

İsim Soyisim Görevi
Dr.Kenan Hasip Genel Başkan
Dr.Beycan İlyas Genel Başkan Yardımcısı
Enver Hüseyin Genel Başkan Yardımcısı
Kadir Salih Genel Sekreter
Mazlum Hasan Merkez Jupa Belediye Başkanı
Bilgin Demir Gençlik Forumu Başkanı
Filiz Nezir Basın Sözcüsü
... ...


Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]