İçeriğe atla

Makedonya Türk Demokratik Partisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makedonya Türk Demokratik Partisi
KısaltmaTDP
Genel başkanBeycan İlyas
Genel sekreterEnver Hüseyin
KurucuAvni Engüllü (TDB - Başkanı) ve Erdoğan Saraç (İlk parti başkanı)
Slogan(lar)"Hep Birlikte Daha İleriye"
Kuruluş tarihi1 Temmuz 1990
MerkezÜsküp
Gençlik koluTDP Gençlik Kolları
Resmî renklerKırmızı, Beyaz
Kuzey Makedonya Meclisi
1 / 120
Belediye başkanlıkları
1 / 81
İnternet sitesi

Partinin Üsküp'teki il başkanlığı.

Türk Demokratik Partisi veya Makedonya Türk Demokratik Partisi (Makedonca: Демократска партија на Турците Demokratska Partija na Turcite) Kuzey Makedonya'daki Türkler tarafından kurulan siyasi partidir.

5 Temmuz 2006 tarihinde yapılan genel seçimlerde Kuzey Makedonya Meclisi'nde 2 milletvekilliği kazandı. 1 Haziran 2008 tarihinde yapılan genel seçimlerde 1 milletvekilliği kazandı ve Koalisyon Hükûmeti'nde Devlet Bakanlığı aldı. 5 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden 1 milletvekilliği kazandı ve Koalisyon Hükûmeti'nde Devlet Bakanlığı aldı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedonya'da yaşayan Türkler tarafından kurulan ilk siyasi kuruluştur. Makedonya'daki siyasal ve ekonomik değişimlerin etkisiyle Türkler, diğer topluluklar gibi kendi siyasi haklarını koruma ve geliştirme amacıyla teşkilatlanma yoluna gitmişlerdir. Bu gelişmeler sonucunda 1 Temmuz 1990 tarihinde Türk Demokratik Birliği adıyla siyasi bir dernek kurulmuştur. Kurulan derneğin amacı ise, Makedonya'daki Türklerin millî ve manevi çıkarlarının savunulması olarak belirlenmiş ve bu doğrultuda faaliyetleri başlatılmıştır. Bu dönemde ülkedeki tüm etnik toplulukların millî kimlikleri belirlenmesi ve homojenleşmesinin devamında, millî niteliği taşıyacak siyasi programların da hazırlanmasına geçilmişti. Bu hazırlıklar ülkedeki Türklere, derneği siyasi bir partiye dönüştürme olarak yansıdı. Türk Demokratik Birliği, Avni Engüllü'nün başkanlığında, 27 Haziran 1992 tarihiyle Üsküp'te yaptığı olağanüstü ikinci Kurultayında Türk Demokratik Partisi ismini alarak dönüşümünü tamamlamış oldu. Eski genel başkan Erdoğan Saraç'ın istifası ardından partinin geçici genel başkanlığına, 27 Şubat 2002 tarihinde Merkez Meclis'in kararıyla, oy birliğiyle Dr. Kenan Hasip seçildi. Dr. Kenan Hasip 5 Nisan 2003 tarihinde Ohri'de yapılan TDP’nin 5. Olağanüstü Kurultayı'nda bu kez oy çoğunluğu ile parti genel başkanlığına seçilmiştir.

Türk Demokratik Partisi 1994 ile 1998 yıllarında ülkede yapılan Makedonya Cumhuriyeti Parlamento seçimlerine katılmasına karşın, 1994 Parlamento seçimlerinde Makedonya Cumhuriyeti Parlamentosuna Türk Demokratik Partisi çatısı altında bir milletvekili ile temsil edilebilmiştir. 1996 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde ise parti, 18.333 oy ile 2 Belediye başkanı ve 17 belediyede 44 belediye meclis üyesi ile temsil edilmeyi başardı. 1999 yılına gelindiğinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde parti, Makedonya Cumhurbaşkanı Boris Trajkovski'yi desteklemiştir. 2002 yılına gelindiğinde ülkede yeni bir seçim modeli uygulanmıştır. Bu modele göre parlamento seçimleri için bir koalisyon ortağı arayışı içinde giren parti birçok siyasi partiyle, art arda yapılan görüşmelerden sonra, MSDB ve LDP’si ile partiler arası iş birliği ve birlikte hareket etmeyi içeren bir anlaşma sağlamıştır. İlerleyen zaman içerisinde ittifaka Makedonya’daki Sırp Demokratik Partisi, Romların Birleşmiş Partisi, Boşnaklar Ligi, Ulahlar Demokratik Partisi ve diğer partilerin katılması neticesinde “Makedonya İçin Birlikte", koalisyonu kurulmuştur.

2002 seçimleri sonucunda parti 2 millet vekili ile, kurulan hükûmette Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda Bakan vekili mevkiinde temsil edilmiştir. Makedonya televizyonu ve Makedonya radyosu Türkçe yayınları bölümünde, Türk Dramında, Kültür Bakanlığında ve Tarım Bakanlığında Cumhuriyet düzeyinde yönetici yerleri, Maliye Bakanlığı Vergi İdare Dairesinde, Makedonya Cumhuriyeti Merkez Halk Bankasında, Anayasa Mahkemesinde, Cumhuriyet Yargıçlar Konseyinde birer temsilci bulundurma hakkı elde etmiştir. Ohri Çerçeve Anlaşmasının onaylanması ve 18 Kasım 2001 tarihli Makedonya Cumhuriyeti Anayasa değiştirgeleri ile 5 Nisan 2003 tarihinde yapmış olduğu 5. olağanüstü kurultayında parti'nin yeni program, yeni tüzük ve iç tüzükleri kabul etmiştir. Yeni Parti Tüzüğüyle parti içi Entelektüel Konseyin ve Kadınlar Aktiv'in kurulması öngörülmüştür.

Parti liderleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Merkez Yönetim Kurulu[1][değiştir | kaynağı değiştir]

Adı Görevi
Dr. Beycan İlyas Genel Başkan
Dr. Yusuf Hasan Genel Başkan Yardımcısı
Gönül Bayraktar Genel Başkan Yardımcısı
Şasine Kasami Genel Başkan Yardımcısı
Bekim Nuredin Genel Başkan Yardımcısı
Enver Hüseyin Genel Sekreter
Ariyan İbrahim Merkez Jupa Belediye Başkanı
Sait Aleivi Gençlik Kolları Başkanı
Filiz Nezir Basın Sözcüsü

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016.