Makedonya Meydanı (Üsküp)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makedonya Meydanı

Makedonya Meydanı (Makedonca: Плоштад Македонија) Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’ün ana meydanıdır.[1] Makedonya’nın en büyük meydanı olan Makedonya Meydanı, 18.500 m2 büyüklüğündedir.[2]

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Meydan, şehrin merkezinde, Vardar’ın yanında bulunur. Şehrin simgelerinden Fatih Sultan Mehmet Köprüsü de burada yer alır. Meydan ayrıca ticaret merkezinin, alışveriş yerlerinin, kafelerin de bulunduğu bir alandır. Üsküp’ün ulaşım ağının önemli kısımları da meydanın etrafından geçer.

Meydandaki Değişim[değiştir | kaynağı değiştir]

2007 yılında Makedonya hükûmeti, Ordu Evi, Eski Tiyatro gibi eski yapıları yenileme planı hazırlamıştır. Bunlardan bazıları 1963 yılındaki Üsküp depreminde hasar görmüşlerdi.

2008 yılında meydana büyük ve yüksek bir Kuzey Makedonya bayrağı eklenmiştir. Aynı dönemde 68 tane daha bayrak da Makedonya’nın çeşitli bölgelerine takılmıştır.

2 Mayıs 2010 tarihinde Gotse Delçev ve Dame Gruev heykelleri, taş köprünün hemen yanına eklenmiştir.[3] Sonrasında meydanın tam orta yerine büyük bir Büyük İskender heykeli eklenmiş; 8 Eylül 2011 tarihinde de açılışı yapılmıştır.[4]

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti 15 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Sculpture "Tree" unveiled at Skopje's main square (İngilizce)
  2. ^ "Square Macedonia". 30 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Nisan 2012. 
  3. ^ Macedonian Information Agency 19 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Goce Delcev, Dame Gruev monuments erected at Skopje square (İngilizce)
  4. ^ Dnevnik 28 Eylül 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (Makedonca)