Makedon Ansiklopedisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Makedon Ansiklopedisi
Македонска енциклопедија
ÜlkeKuzey Makedonya
DilMakedonca
YayımEylül 2009
YayımcıMakedon Bilim ve Sanat Akademisi

Makedon Ansiklopedisi (Makedonca: Македонска енциклопедија) Kuzey Makedonya'nın bilinen tek bilimsel ansiklopedisidir. Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi tarafından 2009 yılında yayınlandı ve Sözlük Merkezi[1] tarafından düzenlenmiş ve baş editörü Blaže Ristovski'nin rehberliğinde 260 çalışanın hazırlanmasında yer almıştır. Makedonya Cumhuriyeti hükümetinin mali desteğiyle 2.000 nüsha basıldı, ancak sadece 300 nüsha satıldı veya verildi. Geriye kalan 1.700 kopya, ansiklopedi çıkarılması nedeniyle piyasadan çekildi, içeriği nedeniyle büyük bir protesto fırtınasına neden oldu ve çeşitli ülkeler tepki gösterdi. Yine de ücretsiz olarak indirilebilir.[2]

Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi,[3] iki ciltlik sette, ele alınmayan konuları kapsayan ve daha sonra İngilizceye çevrilecek genişletilmiş bir baskı planlamıştı. Ansiklopedi, Makedon bakış açısını yansıtan 9 bin madde içeriyor.

Tanıtımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedonya Bilim ve Sanat Akademisi Başkanı Georgi Stardelov, ansiklopedinin açılışında yaptığı konuşmada, "Bu, etnosentrizm yerine çokkültürlülük ilkesinden kaynaklanan yabancı kaynaklardan ve tarihi yorumlardan arınmış ilk Makedon ansiklopedisidir. Sadece Makedon halkının bir ansiklopedisi değil, aynı zamanda Makedon devletinindir."

Proje Makedonya'nın tüm yaşamını ve gelişimini sergilemese de, bu çalışma özgün bir şekilde Makedon kültürüne bir bakış sunuyor. Ansiklopedi hem ulusun bugününü hem de siyasi geçmişini içerir ve Makedonya ve halkı hakkında objektif bir bilgi kaynağı olmayı amaçlamaktadır. Başbakan Nikola Gruevski, objektif yaklaşımın ve bilimsel argümanın "Makedonya'nın bu klasik Balkan etno-kültürel alanı ve geçmişte bize hakikatinin asırlardır varlığını sürdürmesinin otoriter bir sunumuna" katkıda bulunacağına ikna olmuştu.[4]

Yeni bir yayının ilanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Makedon Ansiklopedisi'nin bu sayısının geri çekilmesinin ardından Akademi, ansiklopedinin yeni bir baskısının olacağını duyurdu. Editör Mitko Madzunkov, yeni bir genişletilmiş baskı yapma gereğini vurguladı ve eskisinin tamamlandığını ancak birçok hata içerdiğini ekledi, sadece maddi değil, aynı zamanda tüm bölgeler ve halklar açısından Makedon kültüründeki Arnavutlara ilişkin olgusal hatalar da içerdiğini ve Parlamento'dan ikinci genişletilmiş baskı yapma emri alındığını hatırlattı.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 20 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2021. 
  2. ^ promacedonia.com 20 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Македонска Енциклопедија, две податотеки во pdf формат, со големина од 31.9 и 37.5 Mb.
  3. ^ "Macedonian Encyclopedia Sparks Balkan Ethnic Row". RadioFreeEurope/RadioLiberty (İngilizce). 13 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Eylül 2020. 
  4. ^ Government of Macedonia 23 Mart 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Promotion "Macedonian Encyclopedia" MANU '. Retrieved on August 28, 2010.
  5. ^ Нова Македонија 5 Eylül 2012 tarihinde Archive.is sitesinde arşivlendi, Да не се брза со Македонската енциклопедија, интервју со академик Митко Маџунков. Пребарано на 28 август 2010 година.