Make Way for Tomorrow

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Make Way for Tomorrow
Make Way for Tomorrow
Make Way for Tomorrow film posteri
Yönetmen Leo McCarey
Yapımcı Leo McCarey
Adolph Zukor
Senarist Viña Delmar
Oyuncular Victor Moore
Beulah Bondi
Müzik George Antheil
Victor Young
Görüntü yönetmeni William C. Mellor
Kurgu LeRoy Stone
Stüdyo Paramount
Dağıtıcı Paramount Pictures
Çıkış tarih(ler)i 9 Mayıs 1937 (1937-05-09)
Süre 92 dakika
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce

Make Way for Tomorrow Leo McCarey tarafından yönetilen 1937 Amerikan drama filmidir. Konu, evlerini kaybettiklerinde ayrılmaya zorlanan ve beş çocuklarının hiçbiri ebeveynlerini almayacak yaşlı bir çift (Victor Moore ve Beulah Bondi tarafından canlandırılmıştır) ile ilgilidir.

Film, Viña Delmar tarafından, Helen ve Noah Leary'nin bir oyunundan yazılmıştır; bu, daha sonra, köşe yazarı Josephine Lawrence tarafından The Years Are So Long romanına dayanmaktadır.

McCarey, onun en iyi filmi olduğuna inanıyordu.[1] Aynı yıl yayınlanan The Awful Truth filmi En İyi Yönetmen Akademi Ödülü'nü aldığında, "Teşekkürler ama bana yanlış film için verdin" dedi.

2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi Ulusal Film Arşivi tarafından korunmak üzere seçildi.[2][3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Barkley "Bark" (Victor Moore) ve Lucy Cooper (Beulah Bondi), Barkley yaşı nedeniyle iş bulamadığı için evlerini haciz nedeniyle kaybeden yaşlı bir çifttir. Beş çocuğundan dördünü (beşincisi binlerce mil uzakta Kaliforniya'da yaşıyor) haber vermek ve toparlanıncaya kadar nerede yaşayacaklarına karar vermek için çağırırlar. Çocuklardan yalnızca biri, Nell (Minna Gombell) her ikisi için de yeterli alana sahiptir, ancak üç ay boyunca kocasıyla bu fikir hakkında konuşmasını ister. Bu arada geçici çözüm olarak ebeveynlerin ayrılması ve her birinin farklı bir çocukla yaşamasıdır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Ralph Remley .... Bill Payne, Cora'nın kocası

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Make Way for Tomorrow – THE CRITERION COLLECTION #505 (a J!-ENT DVD Review)". nt2099.com. 8 Nisan 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Kasım 2010. 
  2. ^ "Hollywood Blockbusters, Independent Films and Shorts Selected for 2010 National Film Registry". Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA. 28 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 
  3. ^ "Complete National Film Registry Listing | Film Registry | National Film Preservation Board | Programs at the Library of Congress | Library of Congress". Library of Congress, Washington, D.C. 20540 USA. 17 Aralık 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]