Make Cars Green

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Make Cars Green (Türkçe karşılığıyla "Arabaları Yeşil Yap") Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) tarafından başlatılmış, arabaların çevre üzerindeki etkilerini azaltmayı amaçlayan bir kampanyadır. Araba kullanıcılarının karbondioksit emisyonlarını azaltıcı yöntemler kullanmaya ve daha çevre dostu araçlar satın almaya yönlendirilmesi, kampanyanın içeriğini oluşturmaktadır.

Formula 1'deki yansıması[değiştir | kaynağı değiştir]

Bridgestone çevreci hareketin bir parçası olarak, 2008 Japonya Grand Prix'inde yeşil-oluklu lastikler kullandı.

FIA'nın Formula 1'in yönetim birimi olması dolayısıyla kampanya yarışlarda kendini gösterdi. 2008 Japonya Grand Prix'inde lastik üretici firma Bridgestone tarafından kampanyaya dikkat çekmek amacıyla takımlara yeşil-oluklu lastikler verildi.[1]

FIA başkanı Max Mosley Formula 1'in kampanyaya verdiği önemi şöyle özetledi:

« Yeni kural değişiklikleri ve bunun yanında Make Cars Green kampanyası gibi farkındalık yaratıcı oluşumlara verilen destek motor sporlarının çehresini değiştirecek ve bu sporları otomotiv sektöründeki çevreci hareketlerin merkezine yerleştirecektir. FIA gelecekte motor sporlarına yapılacak yatırımların, geniş çerçevede kamunun yararına olacak teknolojilerin gelişimine yardım etmesini sağlamakta kararlıdır.[2] »

Japonya Otomobil Federasyonu başkanı Tetsuo Tanaka da Mosley'e katıldığını belirterek şöyle ekledi:

« Formula 1 çevreci teknolojilerin gelişimine yardım ederek, günlük trafikte oluşan CO2'in azaltılması çabasına çok önemli bir katkı yapabilir. Ayrıca küresel tanınılırlığını kullanıp Make Cars Green kampanyasını tanıtarak, takipçilerinin araç kullanırken çevreyi düşünmesini sağlayabilir.[1] »

FIA ve Bridgestone yarıştan önce, F1 pilotları Felipe Massa, Kimi Räikkönen, Lewis Hamilton ve Heikki Kovalainen'in kendi karbon üretimlerini azaltmak için kullandıkları yöntemleri anlattıkları bir basın toplantısı düzenlemiştir.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]