Mainland, Orkney

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Hrossey ve Pomona olarak bilinen Mainland, İskoçya'daki Orkney'in ana adasıdır . Orkney'nin her iki kasabası, Kirkwall ve Stromness, Orkney'nin feribot ve hava bağlantılarının da kalbi olan adada yer almaktadır.

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Anakara adı, Eski Norsça bir kelime olan Meginland'ın bozulmuş bir sürümüdür. Eskiden ada, "At Adası" anlamına gelen Hrossey olarak da biliniyordu. Ada bazen "Pomona" (veya "Pomonia") olarak anılır ve bu ad, on altıncı yüzyılda George Buchanan tarafından yapılan yanlış tercümeden kaynaklanır.[1] Terim sonunda 1800'lerin başlarında yaygın kullanımdan çıktı, ancak "Pomona Adası"nı Kanada,[2] İngiltere,[3][4] ve diğer bölgelere göç eden göçmenler "Anakara İskoçya"dan ayırt etmek için sürekli kullandı, bu nedenle bu kullanım nadir de olsa görülmeye devam etti.[5]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Buchanan, George (1582) Rerum Scoticarum Historia: The First Book 9 Haziran 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. The University of California, Irvine. Revised 8 March 2003. Retrieved 4 October 2007.
  2. ^ Pomona as birthplace - example - Mary Ritch in the Ontario, Canada, Deaths 1887. Source: Archives of Ontario; Toronto, Ontario, Canada; Collection: MS935; Reel: 49; accessed via ancestry.com subscription site February 2020.
  3. ^ Pomona as birthplace - example - William S Firth in the 1901 Durham, England Census, accessed via ancestry.com subscription site February 2020.
  4. ^ Pomona as birthplace - example - Jessie Mathie in the 1911 Northumberland, England Census, accessed via ancestry.com subscription site February 2020.
  5. ^ "Pomona or Mainland?" 6 Temmuz 2020 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Orkneyjar.com. Retrieved 4 October 2007.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]