Mahmutlu, Saimbeyli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Mahmutlu
—  Mahalle  —
Adana
Adana
Ülke Türkiye Türkiye
İl Adana
İlçe Saimbeyli
Coğrafi bölge Akdeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 449
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0322
İl plaka kodu
Posta kodu 01740
İnternet sitesi: [2]

Mahmutlu, Adana ilinin Saimbeyli ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Yöreye ilk yerleşen kişinin adının Mahmut olduğu ve mahallenin adının da buradan geldiği rivayet edilmektedir.Kardeşi Hacı Ali'nin adı da mahallenin diğer mahallesinin adıdır.Tam olarak ne zaman kurulduğu bilinmese de tarihinin Osmanlı'ya kadar uzandığı gerçektir.Kozanoğlu Yusuf Ağa'nın mahallesi yaylak olarak kullandığı ve Osmanlı askerleriyle yapılan savaşta, Kötünbeli denilen mevkide çetesiyle birlikte öldürüldüğü bilinmektedir.Kozanoğlu Yusuf Ağa'nın cansız bedeni, daha sonra vurulduğu yerden kaldırılarak Kötün mezarlığına defnedilmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Adana iline 168 km, Saimbeyli ilçesine 34 km uzaklıktadır.Arazi oldukça engebelidir. Tarım alanları çok azdır.Akdeniz ikliminin de etkisiyle ormanlar geniş yer kaplamaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Yaz ayları sıcak ve kurak geçmekle birlikte kış ayları kar yağışlı ve soğuk geçer.Mahallede konumu itibarıyla 4 mevsim belirgin olarak yaşanmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 423
2000 449
1997 393

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Buğday ve arpa önemli tahıl ürünleridir. Ayrıca bağcılık yaygındır.Son yıllarda kiraz yetiştiriciliği oldukça yaygınlaşmıştır.Yazın sebzecilik yapılır.Yörede mahallede üretilen domatesler büyük rağbet görmektedir. Hayvancılık son yıllarda ormanlık alanların korumaya alınmasıyla birlikte eski önemini kaybetmiştir.Hayvancılıkla uğraşanların birçoğu hayvanlarını satmıştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır. Mahallenin içme suyu şebekesi bulunmaktadır. kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol toprak olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]