Mahir Esad

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 12.01, 8 Aralık 2016 tarihli sürüm (Kategori:Suriyeli askerler kaldırıldı; Kategori:Suriyeli generaller eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mahir Esad
ماهر الأسد
Maher al-Assad.jpg
Doğum 8 Aralık 1967 (1967-12-08) (52 yaşında)
Suriye Şam, Suriye
Bağlılığı Suriye Suriye
Flag of the Ba'ath Party.svg Şam merkezli Baas Partisi
Hizmet dalı Suriye Kara Kuvvetleri
Rütbesi Tuğgeneral
Komuta ettiği Cumhuriyet Muhafızları
4. Zırhlı Tümen
Savaşları/Çatışmaları Suriye İç Savaşı
Ailesi Eşi: Manal Cadaan
Çocukları: 2

Mahir Esad (Şablon:Dil-ar, d. 8 Aralık 1967), Cumhuriyet Muhafızları ve Dördüncü Zırhlı Tümen adlı birliklerin komutanıdır[1], Suriye'de faaliyet gösteren gizli polis ve istihbaratın başındaki isimdir. Suriye devlet başkanı Beşşar Esad'ın kardeşi olup, Beşşar Esad'dan sonra otoriteyi elinde bulunduran iki numaralı isim.[2]

Mahir Esad, 8 Aralık 1967 tarihinde Hafız Esad'ın en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. İki yaşını doldurduğunda babası Suriye başkanı oldu. Diğer kardeşleriyle benzer şekilde kamuoyunun ilgisinden uzak yetiştirildi. Mahir Suriye Özgürlük Okulu Akademisi ve Şam Üniversitesi'nde okudu.[3]Makine mühendisliği okumasına rağmen abisi Basil gibi askeri kariyerde ilerlemeyi tercih etti. Abisi Basil,trafik kazasında ölünce, ismi kısa süreliğine de olsa başkanlık için gündeme gelmişti. Hem genç olması, hemde dengesiz kişiliği yüzünden Beşar tercih edilmiştir. Büşra Esad'ın,orta sınıf Nusayri bir aileden gelen Asıf Şevket ile evlenmesiyle, Mahir-Asıf ilişkilerinde bir gerginlik oluşmuş ve bir toplantıda Rıfat Esad ile ilgili bir tartışmada Mahir Esad eniştesi Asıf'ı karnından vurmuş ve Asıf Şevket Fransa'da tedavi görmüştür.

Mahir, Deyr Ez-zor'un bilinen ailelerinden Manal Cadaan ile evlidir ve 2 oğlu vardır.

Kaynakça