Mahalletü'l-Kübra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Koordinatlar: 30°58′N, 31°10′E

Mahalletü'l-Kübra
المحلة الكبرى
Mahalletü'l-Kübra'nın Mısır'da bulunduğu yer
Mahalletü'l-Kübra
Mahalletü'l-Kübra
Koordinatlar: 30°58′K 31°10′D / 30.967°K 31.167°D / 30.967; 31.167
Ülke Mısır Mısır
Valilik Garbiya
Nüfus (2005)
 - Toplam 462.500


Mahalletü'l-Kübra (Arapça: المحلة الكبرى), Mısır'da, el-Garbiya ilinin doğu kesiminde kent. Aşağı Mısır'da, Nil Deltası'nın ortasında, Nil Nehrinin kolu olan Dimyat'ın hemen batısında yer alır. Mısır'daki birçok yerleşmenin adının başında mahalle sözcüğü yer aldığından, eski Arap yazarlarının mahalle adıyla andıkları kentleri birbirinden ayrımak güçtür. Bu nedenle kentin tarihine ilişkin bilgiler kesinlik taşımaz. Ama kentin 10. yüzyıldan sonra önemli bir ticaret merkezi olduğu anlaşılmaktadır.

El-Garbiya ilinin merkezinin 1836'da Tanta'ya taşınmasıyla Mahalletü'l-Kübra daha küçük bir yönetim biriminin merkezi durumuna geldi. 1927'de tekstil alanına yatırımlar yapan Mısır grubunun, kentte büyük ve modern bir pamuklu dokuma fabrikası kurmasından sonra el tezgahlarında yapılan dokumacılık gerilemeye başladı. Bundan sonra kent, ülkedeki tekstil sanayisinin başlıca merkezilerinden biri oldu. Fabrika bugün pamuk ürünlerinin yanı sıra yünlüler, suni ipekliler, trikotlar, battaniyeler ve iç çamaşırları da üretmektedir. Fabrikaya ait lojmanlar, dinlenme tesisleri ve öteki sosyal olanaklarıyla örnek bir işçi yerleşmesş oluşturur. Kentte un fabrikaları da vardır. Sanayi tesislerinin enerji gereksinimi Dekahliye ilindeki Ebu Madi petrol yataklarından gelen doğal gazla karşılanmaktadır.

Kentin 120 km güneydoğusundaki Kahire'den Dimyat'a uzanan ana demiryolu hattı Mahalletü'l-Kübra'yı 30 km güneydoğudaki Tanta'ya bağlar.