Mahallenin Muhtarları

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Mahallenin Muhtarları
Senarist Kandemir Konduk
Yönetmen Oğuz Yalçın (1-2)
Filiz Kaynak (3-6)
Avni Kütükoğlu (7-8)
Nursan Esenboğa (9-10)
Oyuncular Aydan Burhan, Erkan Can, Cihat Tamer, Işık Aras, Goncagül Sunar, Esra Akkaya, Nedret Özbek, Leman Çıdamlı, Filiz Taçbaş
Ülke Türkiye
Dili Türkçe
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 337
Prodüksiyon
Yapımcı Hüseyin Apaydın
Mekân Maltepe, İstanbul
Yapım şirketi Replik Yapım
Yayın bilgileri
Kanal Kanal 6 (1992-1994)
atv (1994-2001), (2002)
Kanal D (2001)
Star TV (2002)
Yayın tarihi 5 Ekim 1992 (1992-10-05) – 18 Haziran 2002 (2002-06-18)

Mahallenin Muhtarları, Oğuz Yalçın, Filiz Kaynak, Avni Kütükoğlu ve Nursan Esenboğa'nın yönettiği, Kandemir Konduk'un senaryosunu yazdığı aile dizisi. 337 bölümden oluşan dizi, 5 Ekim 1992'de Kanal 6'da yayınlanmaya başladı. İki sezon yayınlandıktan sonra 1994'te atv'ye geçti ve 8 sezon bu kanalda yayınlandıktan sonra tekrar kanal değiştirerek, 2001'de Kanal D'ye geçti. 2002 yılında yollarını ayrılarak atv'ye döndü Fakat buradan da Star TV'ye geçti ve son sezonunu burada yayınladı; 18 Haziran 2002'de sona erdi. Bizimkiler, Perihan Abla, Çiçek Taksi ve Kurtlar Vadisi Pusu dizileri ile beraber Türkiye'nin en uzun süre devam eden dizilerinden biridir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1992-1997 yılları arasında Temel, muhtar beyin kızı Fadime'nin peşinden koşturup durdu. Zaman zaman kafasına terlik, süpürge, çiçek fırlattı Fadime. Zor kadındı. Ama sevdasından vazgeçmedi Temel. Uzun süre uğraştırdı Temel'i en sonunda nişanlandı Temel ve Fadime. Evlenecekleri gün evde ütü yapan Fadime hayallere daldı. Ütü yüzünden yangın çıktı ve Fadime öldü. (193.bölüm)

1997-2002 yılları arasında Temel Şirin aşkı işlendi dizide. Şirin'in yeğenleri üniversiteyi kazanmış, bu yüzden Şirin de yeğenleriyle İstanbul'a taşınmıştı. Behiye'nin oğlu Can'ın kiracısı olmuşlardı. Bir süre sonra Temel hoşlanmaya başladı Şirin'den karşılık da buldu bir süre sonra. Şirin'in ablası Melek Temel'i istemedi. Zar zor ikna oldu. 2002 yılında, Star TV'deki bölümlerde evlendiler. Son bölümde ise ikiz çocuklarının olacağını öğrenip sevindiler. Temel'in maymunu Çaydanlık'ı da unutmamak gerek. Sesi güzel Hasan'a da kol kanat gerip onu okutması da unutulmayan olaylardan birisi.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizideki Oyuncular ve Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

  Ana kadroda yer aldı
  Yer almadı
Sezonlar
Oyuncu 1. sezon
(1992-1993)
1. - 42. Bölüm
2. sezon
(1993-1994)
43. - 78. Bölüm
3. sezon
(1994-1995)
79. - 117. Bölüm
4. sezon
(1995-1996)
118. - 156. Bölüm
5. sezon
(1996-1997)
157. - 193. Bölüm
6. sezon
(1997-1998)
194. - 232. Bölüm
7. sezon
(1998-1999)
233. - 259. Bölüm
8. sezon
(1999-2000)
260. - 292. Bölüm
9. sezon
(2000-2001)
293. - 306. Bölüm
10. sezon
(2001-2002)
307. - 337. Bölüm
Cihat Tamer Muhtar Bey
Erkan Can Temel (Kıvırcık)
Aydan Burhan Fadime  
Esra Akkaya   Şirin
Sevil Üstekin Müzevir Müzeyyen
Yalçın Gülhan Şoför Ali
Filiz Taçbaş Behiye
Leman Çıdamlı Seher
Işık Aras İğneci Handan
Kutay Köktürk Akıllı Deli
Ayşe Demirel Suzan
Kazım Eryüksel Sarhoş Şevket
İhsan Bilsev   Trenci Haydar
Mehtap Anıl Kemikkıran Kadriye (Hatice Hn.)
Ali Cağaloğlu Emlakçı İhsan
Fulya Kumcu Alev
Nedret Özbek Mehpare
Nedim Doğan Manav Ethem
Goncagül Sunar Goncagül
Meral Kurtuluş Neriman
Açelya Akkoyun   Ebru  
Reyhan Ayyüzlü   Şişman Kasap
Ünal Gürel Berber
Nezih Tuncay   Hakkı
İsmet Özhan   Levent
Naz Onel   Zeynep
Çiğdem Saraçoğlu Lütfen Hanım
Onur Dikmen Can
Alp Balkan Eczacı Bahadır
Onur Akay   Onur Akay
  • Muhtar Bey: Eşini kaybetmiş, kızı Fadime ile İstanbul'da yaşamını sürdürmekteydi. İğneci Handan Hanım hoşlanmaktaydı. Muhtar Bey'den fadime kıskanmaktaydı babasını. Bir ara Muhtar Bey, Figen Hanım'dan hoşlandı. Bu ilişkinin yürüyemeyeceğini düşünerek sonlandırdı. Fadime'nin ölümüyle sarsıldı Muhtar Bey. Bir süre sonra evlendi Handan Hanım'la. Handan Hanım da kızı Goncagül'le yaşamaktaydı. Üniversiteyi bitirip öğretmenlik yapmaya başladı. Eczacı Bahadır uzatmalı nişanlısıydı. Herkese usta diye hitap ederdi Goncagül.
  • Müzeyyen Hanım: Mahallenin ayaklı gazetesiydi. Tren istasyonunda çalışan Haydar Bey'in peşinden koştu uzun süre. Boğazına düşkün biriydi Haydar Bey. Bir süre sonra evlendiler. Haydarpaşa diye hitap ederdi kocasına Müzeyyen Hanım. Müzevir Müzeyyen derdi mahalleli ona. Haydar Bey'in yeğeni Levent geldi dayısını ziyarete bir süre sonra. Behiye'nin kuaföründe çalışan Ebru'ya aşık oldu. Evlendiler. Çocukları oldu bir süre sonra. Ebru Levent'e danışmadan kürtaj yaptırdı. Bu yüzden yuvaları yıkılma noktasına geldi. Müzeyyen'in yeğeni Zeynep geldi ve Müzeyyenler'de kaldı bir süre sonra.
  • Fadime: Fadime'nin babası ile annesi Fadime küçükken ayrılırlar. Fadime'nin babası İstanbul'a taşınır ve mahallenin muhtarı seçilir.Fadime Trabzon'da annesini kaybettikten sonra İstanbul'a babasının yanına taşınır. Yolda gelirken Temel ile tanışır. Temel onun bindiği otobüsün hostudur. Temel, Fadime'den hoşlanıp sürekli mahalleye uğramaya başlar. Temel, Fadime'nin peşinden koşturup durdu. Çoğu zaman kafasına saksı, terlik, çiçek fırlattı Fadime. Zor kadındı. En sonunda nişanlandı Temel & Fadime. Düğün gününden bir gün önce evde gelinliğini ütüleyen Fadime hayallere dalar ve evde yangın çıkar. Temel ve Muhtar'a evde yangın çıktığı haberi geldi. Onlar eve giderken itfayeler çoktan oraya gelmişti. Temel yangınların arasına dalıp Fadime'yi kurtarmak istedi fakat çok geçti. Fadime yangın sonucu hayatını kaybetmişti (1997 - Bölüm 193)
  • Şoför Ali: Kuaför Behiye ile evlendi. Behiye'nin ilk evliliğinden Can isimli oğlu da vardı. Behiye hamile kaldı, çocuğunu düşürdü. Çok üzüldüler. Aradan biraz zaman geçti. Behiye hamile kalıp doğum yaptı. Kızları oldu. Ali annesinin adını verdi kızına. Seher koymuşlardı kızlarının adını. Seher Hanım da fettan kaynana olurdu zaman zaman. Annem Mehpare'ye her bölümde terlik fırlatırdı mutlaka. Mehpare, çay bahçesi sahibi Hakkı'ya (Hakkım Hakkım) aşık oldu. Hakkı'nın önceki evliliğinden olan kızı da onayladı bu ilişkiyi. Eski karısı sorun çıkardı. Ama Hakkı ve Mehpare'nin evlenmesine engel olamadı. Hamile kalan Mehpare kapkaççının saldırısına uğrayıp çocuğunu düşürdü. Daha da çocuğu olmadı. Behiye'nin oğlu Can kursta Simge'ye aşık oldu. İlk önce zengin olan Simge'ye zengin olarak tanıttı kendini. Hatta Ali'yi şoförleri olarak tanıttı. Tesadüfen Simge Ali'nin taksisine bindiğinde. Siz Canlar'ın şoförüydüz değil mi? diye sordu. Ali çok üzüldü. Bozuntuya vermedi. Can pişman oldu, özür diledi, Simge'ye gerçeği söyledi, araları açıldı, barıştılar bir süre sonra. Simge'nin annesi Belgin Can'ı damat olarak istemedi. Simge ve Can evlendiler, çocukları oldu. Son bölümlere doğru Ali ve Behiye boşandılar.
  • Kemikkıran Kadriye (Hatice) : Gerçek ismi Hatice'dir. Kocasından ayrılarak Almanya'dan dönen kızı Aynur ve torunu Eray ile yaşıyordu. Bir ara esnaflardan Şefik Bey'e (Şefik Döğen) kaptırdı gönlünü. Evine 3 üniversiteli kız taşındı bir süre sonra. Birlikte oturdular. Eray da Fatma'dan hoşlanmaya başladı.
  • Sarhoş Şevket: Renkli karakterlerden biriydi. Ben sarhoş değilim Suzan diyip kabullenmezdi sarhoşluğunu. Terlikle kovalardı Şevket'i Suzan. Biri erkek biri kız 2 çocukları vardı. Şevket'e milli piyangodan para çıkınca, Yalçın Menteş'in teyzesinin meyhanesini satın aldı.
  • Emlakçı İhsan: Gazinoda çalışan Alev'i o dünyadan almıştı. Alev'in tek isteği resmi nikahtı. Ama İhsan yanaşmadı buna. İhsoş derdi İhsan'a Alev.
  • Selma : Selma, Emlakçı İhsan'ın eski karısıdır. Selma, İhsan'la yaşadığı şiddetli geçimsizlikten ötürü ayrılmaya karar verir ve İhsan'la boşanırlar. Bir ara gönlünü Bahadır'a kaptırmıştır. En yakın arkadaşı Füsun'dur.

Kahvehanenin vazgeçilmez esnafları: Manav Ethem (Temel'in tabiriyle Minik Ethem), şişman kasap, bakkal, Dayı Osman, marangoz, berber, Engelli tamirci Muhittin, ilk bölümlerde yer alan fırıncı ve emekli doktor Bedii. Ve ülkenin kanayan yarası olan konularda attığı nutuklarla insanların ağzını açık bırakan Akıllı Deli.

Çatlak aileyi de unutmamak gerek. Veteriner Aslan, Hostes Pırıl ve 3 yaramaz çocukları Şahin, Kartal ve Ceylan. Bir ara Şirin çocuklara bakıcılık da yaptı. Şahin ve Kartal bir süre Seher ve Gizem'in peşinden koştu...

Şirin'in karşısındaki eve 3 erkek ünivesite öğrencisi taşınmıştı. Şirin'in yeğenleri İrem ve Ece'den de hoşlanmışlardı.

Ali, iftira sebebiyle hapse girmiş, suçsuzluğu anlaşılınca hapisten çıkmıştı. Hapisten arkadaşı Ahmet geldi mahalleye bir süre sonra. Ahmet, Eski sevgilisinin başkasıyla birlikte olduğunu öğrendi. Haydar Bey, lokantada altınları unutmuştu. Sabıkalı olduğu için hırsızlıkla Ahmet'i suçladılar. Altınlar bulununca hatalarını anlayıp Ahmet'ten özür dilediler. Ahmet, Mahallede yaşamaya başladı. Köftecilik yaptı. Aysel isimli zengin bir kadına aşık oldu. Atakan'ı çırak olarak çalıştırdı. Ahmet öldü bir süre sonra. Atakan seyyar poğaçacılık yapmaya başladı. Ayrıca şans tavşanı da vardı.

Seher Hanım'ın evinde toplanırdı mahallenin kadınları. Handan Hanım, Müzeyyen Hanım, Zeynep, Kemikkıran Kadriye, Aynur, Neriman Hanım, Meral Hanım, Şirin, Lütfen Hanım ve doyumsuz sohbetler...

Her cümlesinin sonunda 'lütfen' diyen Lütfen Hanım ve kızı Gizem de unutulmazlar arasında.

Ve her bölüme özel yazılan şarkı sözleri...