Tartışma:Kürdistan bayrağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Mahabad Cumhuriyeti bayrağı sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
  • Madde adı "Kürdistan bayrağı" olamaz. Bugün Kürdistan isminde bir yönetim bölgesi dünyada yoktur, "geçmişte başka devlet kullandıysa coğrafi isim verilecek" mantığı doğru değildir. Yönetim bölgesinin ismi neyse madde ismi o şekilde değiştirilmelidir.--Dr.tolga 14:44, 1 Kasım 2008 (UTC)

Yönetim olarak Mahabad Cumhuriyeti ve Hikumeta Herêma Kurdistanê'nin bayrağıdır. Ancak genel olarak Kürdistan'ın bayrağı olarak kabul edilmektedir. Kürdistan bayrağı (google araması: 9.580) ya da Kürt bayrağı (google araması: 12.600) daha uygundur. Irak Kürdistan Özerk Bölgesi bayrağı ise (google araması: 107) Yani suni yada viki icadı. Gerçek dünyada hiç yaygın olmayan terim tercih edilmez. Takabeg ileti 14:54, 1 Kasım 2008 (UTC)

Madde adı kesinlikle "Kürdistan bayrağı" olamaz! Maddede 3 bayrak tanımlandığı için "Kürt bayrakları" olabilir.(Eksik bir başlık oldu ama, geliştirin.)--Eftal GEZER 20:43, 4 Nisan 2009 (UTC)

Aslında maddede anlatılan Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı. Ancak bu bayrak Mahabad Cumhuriyeti adlı devletin de bayrağı idi. Bunun dışında Kürdistan Krallığı ve Ağır Cumhuriyeti (bir harekettir ama kendince bir cumhuriyet) gibi devletlerinin bayrakları da geleride örnek olarak gösterilmektedir. Eninde sonunda maddede Kürdistan bayrağı anlatılmaktadır. 22:18, 4 Nisan 2009 (UTC)

  • Doğu Türkistan bayrağı ile kıyasladığımızda daha kolay anlaşılıyor. O bayrak eski milli hareketinin (kendince cumhuriyetin) bayrağıydı. Uygurlar tarafından milli bayrak gibi kabul edildiyse de Uygur adlı milletini (ya da etnik grubunu) temsil edip etmediği kanıtlanamaz. Bu bayrağın da bütün Kürt milletini temsil ediyor gibi olsa bile bayrak mıdır değil midir meselesidir. Dolayısıyla Uygur bayrağı yerine Doğu Türkistan bayrağı Kürt bayrağı yerien Kürdistan bayrağı demek daha ansiklopediktir. Takabeg ileti 23:42, 4 Nisan 2009 (UTC)

Kaynaklar[kaynağı değiştir]

  • Star gazetesi : sozde kurdistan demi$.
  • cagri gazetesi : siyasi bir gazete, nasil objektif olabilir ?
  • radikal gazetesi : Kürt bayragi Irakli Kürtlerin bayragi anlamina geliyor.
  • --Ozgurcan86 21:32, 26 Ağustos 2009 (UTC)

Kürdistan bayrağı[kaynağı değiştir]

Maddede sadece Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı değil. Kürdistan bayrağı anlatılmaktadır. Ayreten Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı maddesi açılabilir. Takabeg ileti 21:46, 26 Ağustos 2009 (UTC)

Kürdistan neki Kürdistan bayragi diye bir $ey olsun. Kürdistan Bölgesel Yönetimi legal bir yönetimdir ve bayragi'da vardir, herkes bayraklarina saygi duymak zorundadir, ancak kürdistan bayragi diye bir $ey yoktur --Ozgurcan86 21:49, 26 Ağustos 2009 (UTC)

Senin kaldırdığın kaynaklarda Kürsistan bayrağı veya Kürt bayrağı olduğu gösterilmektedir. Ayrıca Interwikilere bakıldığında:

da:Kurdistans flag, de:Flaggen der Kurden, en:Kurdish flag, et:Kurdistani lipp, el:Σημαία του Κουρδιστάν, es:Bandera de Kurdistán, fa:پرچم کردستان عراق, fr:Drapeau du Kurdistan, ko:쿠르디스탄의 국기, he:דגל כורדיסטן, ku:Alên Kurdistanê, hu:Kurdisztán zászlaja, nl:Vlag van Koerdistan, no:Kurdistans flagg, nn:Det kurdiske flagget, pl:Flaga Kurdystanu, pt:Bandeira do Curdistão, ru:Флаг Курдистана, simple:Flag of Iraqi Kurdistan, ckb:ئاڵای کوردستان, sh:Kurdska zastava, tr:Kürdistan bayrağı, zh:庫德族旗幟

Kürdistan bayrağı ve Kürt bayrağı yaygındır. Zaten maddeye {{Kürt tarihi-taslak}} eklenmektedir. Yani bu maddede sadece Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı anlatılmıyor. Daha geniş anlamla Kürtler ve Kürdistan'ı temsil eden bayraklar anladılıyor. Hoşuna gitmiyor olabilir ama burası ansiklopedi olduğu için siyasi ve ideolojik görüşünündan da vazgeçerek doğru bilgileri aktarmaya çalışmamız lazım. Lütfen vandalizme başvurmaktan vazgeçin. Takabeg ileti 22:08, 26 Ağustos 2009 (UTC)

I$ine gelince ba$ka intervikileri kaynak olarak gösterirsin diimi.
Bu senin kendi görü$ün, o bölgesel bayragi kürtleri temsil ettigini ne biliyorsun, sanki referandum yapilmi$. --Ozgurcan86 22:12, 26 Ağustos 2009 (UTC)

Kaynak olarak göstermedim ki, Kürdistan bayrağı başlığının çok normal olduğunu gösterdim. Ve bunu silemye çalışanın da vandalizm olduğunu söyleyebilirim. Takabeg ileti 22:15, 26 Ağustos 2009 (UTC)

Kürdistan bayragi diye bir $ey olamaz, kürdistan bir bölge olsa bile, bu bayragi kim seçti ? referundummu yapildi ? yoksa sen gidip tüm kürtleremi sordun ?? --Ozgurcan86 22:18, 26 Ağustos 2009 (UTC)
Türk bayrağını kim seçti özgürcan. sen mi ben mi? senin deden mi benim dedem mi? Dediğin yöntemle bir ülkenin bayrağı anca üçüncü dünya ülkelerinde değiştirilir. 1 Etnik düşmanlık yapıyorsun. Bu da vandallığa girer. Dikkatli olmaya davet ediyorum seni.--salomonis 02:25, 27 Ağustos 2009 (UTC)
Türk bayragi degil, Türkiye Bayragi... Üstelik Türkiye Cumhuriyeti bir devlettir, yanılmıyosam. Kürdistan ise...
Etnik düşmanlık yapmıyorum (Mahsun Kirmizigül zaza asilli Türktür, bunu neresi etnik dü$manlik oluyor), iftira atıyorsun, dikkatli olmaya davet ediyorum seni ;) --Ozgurcan86 02:34, 27 Ağustos 2009 (UTC)
İster Türk bayrağı derim ister Türkiye bayrağı. Fark eden birşey yok bana göre. Bir milleti simgeleyen bir bayrağın olması için illede bir devletin varlığı gerekli değildir. Katalunya, Bask bölgesi, Zanzibar, Rusya'daki özerk yönetimler, Çin'deki özerk yönetimler. Binlerce örnek konulabilir ortaya. Halk arasında yaygın olarak sarı, kırmızı, yeşil renkleri, Kürt halkının renkleri olarak kabul edilmektedir. Kürdistan kavramıda yüzyıllardır var olan bir kavramdır. 1 Örneğinde de görüldüğü gibi. Mahsun Kırmızıgül'de Türk değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması aynı zamanda Türk olmasını gerektirmez. Sonuç olarak; Takabeg'e Kürt Milliyetçiliği yapıyorsun demişsin ancak, sen Kürtlere karşı, büyük bir önyargıyla ve sözlü saldırılarınla (Kürdistan ise..., Kürdistan neki Kürdistan bayragi diye bir $ey olsun, Kürdistan bayragi diye bir $ey olamaz, ve benzeri laflarınla) ırkçılık yaptığının farkında değilsin.--salomonis 13:52, 27 Ağustos 2009 (UTC)

Kürdistan bayrağı ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı[kaynağı değiştir]

Biraz önce bahsettim gibi illa Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı maddesi olsun diyorlarsa iki maddeye biri tarih biri sadece günümüz Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin kullandığı bayrak anlatılır. Açıkçası çok anlamlı değil Kürdistan bayrağı başlık altında birleştirilebilir. Yine Kürtlerin tarihî bayrakları kapsayan bu madde lazımdır. Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı maddesinde ise tarihî bayraklar yer almamalıdır. Takabeg ileti 22:33, 26 Ağustos 2009 (UTC)

Tarihî olanlar şunlar ve vandalizm sonucu değişitirilen Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı başlık altında yer almaması uygundur ve vandalizme uğramadan önceki hali olan Kürdistan bayrağı maddesinde yer alması lazım.

Şimdi iki madde mevcuttur. Bence böyle de olabilir. İlla Kürdistan Bölgesel Yönetimi bayrağı maddesi de olsun derlerse karşı çıkamam. Biri tarihî süreç içinde Kürt ve Kürdistan bayraklarını anlatıyor. Diğeri de Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağını anlatıyor. Tarihî bayraklar Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin bayrağı değildir. Takabeg ileti 03:07, 27 Ağustos 2009 (UTC)

...[kaynağı değiştir]

14:54, 1 Kasım 2008 saati ve tarihide "Takabeg" isimli kullanıcının söylediği:

Alıntı:"Yönetim olarak Mahabad Cumhuriyeti ve Hikumeta Herêma Kurdistanê'nin bayrağıdır. Ancak genel olarak Kürdistan'ın bayrağı olarak kabul edilmektedir. Kürdistan bayrağı (google araması: 9.580) ya da Kürt bayrağı (google araması: 12.600) daha uygundur. Irak Kürdistan Özerk Bölgesi bayrağı ise (google araması: 107) Yani suni yada viki icadı. Gerçek dünyada hiç yaygın olmayan terim tercih edilmez. Takabeg " sözlerinde savunduğu "Irak Kürdistan Özerk Bölgesi bayrağı" yanlış olduğu için Irak Kürdistan Özerk Bölgesinde bile satışı yasaklanmıştır çünkü sözde bayrak "Türkiye Cumhuriyeti Devletinin" sınırları içinde yer alan Şırak ve Hakkari gibi şehirleri içinde buludurmaktadır bu nedenle yasaklanmıştır , SAHTEDİR!!!!!!!Bu imzasız yazı Şehit (mesajkatkılar) tarafından eklenmiştir.

Başlık ?[kaynağı değiştir]

Sayfanın 18:25, 9 Ekim 2010'da bu hakaretin eklenmesinden 6 kakika sonra yani 18:31, 9 Ekim 2010'da başlığı değiştirilmiştir. Öncelikle dikkatimi çeken o hakaret sözünü kaldırmadan sadece başlığını değiştirmiş olması. Madde başlığı konusuna gelince Kürt bayrağı da yanlış değildir. Kürt bayrağı kullanımı çok yaygın olmakla birlikte Türkiye'de yayımlanan kitaplarda Kürdistan teriminin kullanılmamasından yani sansürlü. Orijinal adının Türkçesi ise Kürdistan bayrağı'dır. Takabeg ileti 19:02, 9 Ekim 2010 (UTC)

Gerekçe gösterilmeden ve tartışma açılmadan değiştirildiği için şimdilik geri alıyorum. Teşekkür ederim. Topluluk ne diyecek bakalım. Takabeg ileti 19:06, 9 Ekim 2010 (UTC)
  • "Kürt bayrağı kullanımı çok yaygın" derken nereye göre? Ben "Kürdistan bayrağı" nı daha yaygın diye biliyorum. Ve "Kürdistan bayrağı" olarak kalması taraftarıyım. Kumul 22:33, 9 Ekim 2010 (UTC)

"Google kitaplar" a göre yaygın:

Ancak Kürt bayrağı terimi orijinale sadık olmamasından ve yukarıda bahsettiğim gibi sansür sorununun söz konusu olabildiğinden, tartışma yapılmadan gerçekleştirilen başlık değişikliğini geri alıp tartışma açtım. Ayrıca Kürt bayrağı dediğimiz zaman bütün Kürtlerin bayrağıymış gibi imajın verilmesine de takıldım. İlginiz için teşekkür ederim. Takabeg ileti 02:18, 10 Ekim 2010 (UTC) Takabeg ileti 02:18, 10 Ekim 2010 (UTC)

  • Madde adının değiştirilmesi sansürden değil. Sansürle ilişkili yorumunuz da, kişisel bir yorum seviyesindedir ve gerçek olduğu garanti edilemez (Ad çevirilerini "doğrusu bu" şeklinde kullanmayalım, başkaları farklı şekilde çeviriyor). Asıl sebebim daha basit. Nasıl ki, Türk bayrağı diyoruz, (Bu bütün Türkleri kapsamıyor, mesela Kıbrıs Türklerinin bayrağı farklıdır, her ne kadar TC bayrağı kullanılsa da) madde adı Kürt bayrağı olmalı. Zira, maddede konu edilen tek bir bayrak değildir. Kürt devletlerinin bayraklarıdır. Adları Kürdistan bile değil. Mesela, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağı maddesinde, asıl konunun mevcut bayrak olması, diğer bayraklardan tarihçe bölümü altında kısaca söz edilmesi gerekiyor. Zira söz konusu bir ülkenin bayrağı değil, bir ulusun bayrağı. Yine de, temelde Kürdistan bayrağı adlandırmasına karşı değilim. O saat fazla açıklama yapamamın nedeni, internetin gidip geliyor olmasıydı. Herhangi bir istenmeyen olay olduysa, özür dilerim. Teşekkürler. --82 ~145 ileti 18:43, 13 Ekim 2010 (UTC)

'Mezopotamya Gunesi' mi?[kaynağı değiştir]

Bu konu Türkçe Wikipedia da açılmış diye içeriğine de Türk Damgası vurulması gerekmiyor. (...)

Irak Kürdistan'ı (Özgür Kürdistan, Güney Kürdistan) federe devletinin kullandığı bayrak, bugün kendine Kürdüm deme zahmetinde bulunan herkesin kabul ettiği ve Kürdistan'ın parçalanmışlığından etkilenmeyen, bütün Kürtlerin ortak ulusal bayrağıdır, ALA RENGİNdir. PKK'nin, kendine özgü koşullarından dolayı, Kürtler arasında özellikle daha farklı bayraklar popüleştirmesi ve bugün hala alternatif bir 'Kürdistan bayrağı' (daha doğrusu bayrakları) önermesi, bu gerçeği değiştirmiyor. Her Kürt ve bütün dünya (Türkler hariç, çünkü ne Araplar ne de Farıslar Kürtleri Türkler gibi ve kadar inkar etmediler), Kürt bayrağını öyle biliyor, öyle tanıyor.

'Kürt Bayrağı mı Kürdistan Bayrağı mı?' gereksiz tartışmasına katkı anlamında olmasın ama normal şartlarda, ögürlük mücadelesi veren Kürtler ile buna engel olmaya çalışan bir devlet (dolayısı ile Türkler) meselesi olmasaydı, Kürt ve Kürdistan kelimelerin aynı anlama geldikleri görülecekti. Hele hele 'Kürt sorunu'nun çözümü sözkonusu iken ve Türklerin 'ortak kader'den kasıtları ortada iken, toprak dimensiyonu olmayan bir çözüm, başka bir şeydir. Türklerin vizyonu, yani geleceğe bakışları, Kürtlerin Kürdistan'dan ayrılıp Türk şehirlerine yerleşmesi, birbirleri ile evlenmeleri, et-tırnak olmaları ise, bu zaten 1920'lerin vizyonu idi ve bugün bunun sorun olduğunu söylüyor, çözüm arıyoruz (mu?) Bu anlamda, Türk bayrağı ve Türkiye bayrakları aynı şeyler midir? Bu tartışılır, örneğin şamanist türkçü birisi için başka bayraklar sözkonusu olabilir veya bayraktaki ay, bazı müsülmanları tatmin etmeyebilir. Ama en çok kimin bayrağı değil o? Kürtlerin, değil mi? Demek ki sahte, yapmacık, irrasyonel ve zararlı olan, resmi Türk ideolojisi/rejimi ve onun dayattıklarıdır. Sırf Kürtler ve ulusal özellikleri (Kürtlük) tanınmasın diye, 'yeni' Anayasa'dan sözde Türklüğe atıfların kaldırılmasından bahsediliyor ama resmi dilin Türkçe, devlet ('ülke') isminin Türki ve sembollerinin Türklere ait olması, neutral bir şeymiş gibi gösteriliyor. Bu Kürtler'in inkarıdır. Kürdistan, Kürtler devlet sahibi olsun olmasın, veya Kürdistan'ın tümü bu devletin sınırları içinde olsun olmasın, Kürtlerin tarih boyunca üzerinde yaşadıkları ve çoğunlukta oldukları topraklar olmuştur ve bu topraklara Kürdistan denir. Türkiye Kürdistanı'na 'Kuzey Kürdistan', Suriye Kürdistanı'na 'Güneybatı Kürdistan' denmektedir ama bu da daha çok PKK'nin düşünmeden genelleştirdiği bir terimdir. Çünkü Kürdistan'ın en büyük parçası olan Türkiye Kürdistan'ı o kadar büyük ki, bu hem Kürdistan'ın kuzeyini, hem de batısını teşkil ediyor. Dolayısı ile Türkiye Kürdistanı'na 'Kuzek Kürdistan' degil, Kuzey ve Batı Kürdistan demek daha uygun ve doğrudur. Suriye Kürdistanı'na Kürtler zaten 'Binxet' derler, ki Türkçe'de 'sınırın alt tarafı' anlamına geliyor ve bunda 'Suriye devleti sınırları içinde Kürdistan parçası yoktur' veya onlar daha önemsizdir anlamı yoktur.

Kürtler açısından bayraklarına 'Kürdistan Bayrağı' denmesi, ve bunu özellikle Türk'lerin demesi, sembolik ve siyasi anlama sahip olan, faydalı bir tercihtir (tercihtir çünkü 'normal şartlarda o bir Kürt bayrağıdır ve ayrıca Kürdistan'da sadece Kürtler yaşamıyor, deqişik bayraklara sahip olan halk ve gruplar da yaşıyor). Türkler'de 'Kürt sorununu Kürtçe'siz ve Kürdistan'sız çözmek' huyu egemen olduğu için, kendi aydınlarının özellikle dikkat etmesi gerek nokta, tanımlamaların doğru yapılmasıdır ve eğer hedef Kürdistan'ı Kürtsüzleştirmek değil ise ve Kürtlerin kendilerine özgü bir dinamizme sahip olduğunu da kabul ediyorsak (dolayısı ile 'kaderlerimiz ortak' değil ise, Kürdistan Gerçeği'nin Türkler tarafından kabul edilmesi önümüzde duran bir gerekliliktir. Dünyanın bütün Kürtleri, en anti-kürt olarak Türkleri ve Türk devletini bilirler. 'Türk sorunu' adı altında baskı ve inkara gerekçe aranıyor/uyduruluyor ama Kürtlerin bu 'hassasiyeti' gözardı ediliyor. Türklerin yapması gereken, Kürt düşmanlığından vazgeçmeleri ve iki ayrı kadere, iki ayrı ülkeye ve sembollere sahip, olabilirsek bölgeye yeni, iki dost devlet olmamız gerektiğini zaman kaybetmeden görmeleri gerekiyor.

Aynı zamanda, Türklerin bayrağına Türk Bayrağı denmesi gerekli olan bir tercihtir çünkü Türkiye ve Türk birdir ve o anlamda Erdoğan'ın veya CHP'nin Türkiyeciliğin de bir anlamı yoktur. Ek olarak, herhangi bir 'saygısızlık' içermeyen 'Türk bayrağı' değimi, Kürtler'in de daha rahat kendi sembollerine yönelmesini getirecektir, ki Kürtler'in, onları ve onların ulusal özelliklerini seven, bunların gelişmesini isteyen bir devlete ihtiyaçları var ve istekleri bu yönde, yoksa düşmansa alsın başına çalsın, sembollerini.

Vikipedia'daki bu 'Kürdistan Bayrağı' girişine müdahalede bulunmayacağım, çünkü ele alınmaz. Bir bayrak tanıtılırken renklerinin anlamı veya neden ay veya dağ değil de güneş olduğu da anlatılır. Eğer Kürtlerin bayrağı ise, tarih boyunca kullandıkları bayraklardan bahsedilir. 'Medler, Merwaniler, Huriler, Zazalar vs Kürt değildir' resmi ideolojisinden hareket edilmez ve örneğin Şedadî, Merwanî, Botan, Soran, Erdelan, Bahdînan gibi, kendi adların hutbe okutan, para basan mirliklerin bile resmi bayraklarının olduğunu unutulmaz.

Diyor ki; 'kırmızı, beyaz ve yeşil[in] odağında [...] Mezopotamya güneşi bulunmaktadır'. Bu bir bilgi mı yoksa yazarın kendine göre yorumladığı ve attığı bir şey mi? Google'a göre internet kullanıcıların veya sanatsal grup ve kurumların o adı kullanmalarından başka, örneğin mitolojik bir 'Mezopotamya Güneşi' yok. Kürtler de kendi bayraklarına koydukları güneşe deseler Kürdistan Güneşi' diyeceklerine göre, neden 'Mezopotamya'?

Kürtler'in 'Türkiye'de Kürdistan ve Kürt Kültür Merkezi değil de Mezopotamya Kültür Merkezi kurmalarını(tasvip etmiyorum ama) anlıyorum ama bilimsel olması gereken bir vikipedia makalesinin zaten kısa olan 'bilgi'yi bu şekilde sunması kabul edilemez. Mezopotamya ve Kürdistan'ın iki ayrı coğrafyalara tekabül ettiklerini anımsarsak, Kürdistan'ın Mezopotamya'nın büyük bir bölümünü kapsadığını ama Mezopotamya'nın güney kesimlerinin Kürdistan'ın içinde olmadığını gözönününde bulundurursak, buna 'Anadolu meselesini', yani bilerek ama yanlişça, 'Anadolu'un Bizans/Yunan bir coğrafya tanımlaması olduğunu ve bunun Makedonya'dan başlayıp Sıvas'ta, yani Kürdistan'da bittiğini bile bile Kürdistan'a(Doğu ve Güneydoğu) Anadolu denmesini de katarsak; Türk resmi ideolojisinde ve devlet polıtıkasında Kürt ve Kürdistan'a yer olmadığı görülecektir. Zararlı olduğu ortada olan bu ideolojik akımdan en çok Türklerin ve Türk düşünce yapısının etkilendiği ortadadır.

Kürt bayrağı üzerindeki güneşe 'Mezopotamya Güneşi' denmesini, ben bu 'Kürdistan'ı kürtsüzleştirmek' amacına bağlıyorum, ki Kürtler'e karşı Türkler'de oluşmuştur. Kürdü kürtçesizleştirmekde görüldüğü gibi.

Kürt yazar ve aktivisti Kadri Cemil Paşa (Zınar Sılopi)'nin verdiği bilgilere göre, bugünkü Kürdistan bayrağı, Teşkilati İçtimaiye Cemiyeti tarafından, 1920'de yapılıp karara bağlandı. 1918'de, Kürdistan Teali Cemiyeti, üyelik kimliklerine, yeşil üzerinde bir güneş olan bayrağı yerleştirir.

Güneş ışınlarının sayısı 1930'larda 18'dir.

Mahabad Cumhuriyeti bu bayrağa eklemelerde bulunmuştur (buğday ve dağ) fakat bunu kendi bayrağı olarak, bütün Kürtlerin bayrağının (Ala Rengîn) yanında sallandırmıştır. Irak Kürdistan'ı federe devletine, Kürt (Kürdistan) bayrağının yanında, sadece bugünkü özgür Kürdistan'ı sembole edecek, belki aynı renklerden ve benzer ama belirgin ayrı olacak bir bayrak yapmak önerisi yapılmıştır ama Türkler'in düşmanlığı ima edilerek red edilmiştir. Kurdistanwatch 14:55, 14 Ağustos 2011 (UTC)

Kürtlerin bayrağı değil[kaynağı değiştir]

(...) Kürtlerin bayrağı olarak bu şekilleri göstermiştir. Tüm Kürtler bu bayrağı kabul etmiyor. (...) TKukutcu 15:35, 1 Eylül 2011 (UTC)