Magosa Büyük Özgürlük Anıtı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Özgürlük Anıtı
Magosa Büyük Özgürlük Anıtı
Sculpture of Kemal Ataturk - Magusa (Famagusta) - Turkish Republic of Northern Cyprus.jpg
Genel bilgiler
Tür Anıt
Konum Magosa, Kuzey Kıbrıs
Tamamlanma 1979
Yükseklik 1400
Ölçüler
Genişlik 1000
Diğer ölçüler 1000
Tasarım ve inşaat
Mimar Tankut Öktem

Magosa Büyük Özgürlük Anıtı, 1979'da heykeltıraş Tankut Öktem tarafından yapilan; Magosa, KKTC'de bir Atatürk anıt heykeli.

Kompozisyon, ic ice gecmis figurlerden yapilmistir. Birinci kisimda, Gazimağusa halkinin kahramanliklari, ozgurluk icin verilen sehitler ve zorluklar anlatiliyor. Birinci kisimla ic ice gecmis olan ikinci kisimda ise, Türk Silahlı Kuvvetlerinun toplumdan kazandigi saygiyi anlatir. Ucuncu kisim ise Kıbrıs Türklerin ozgurlugu nasil kazamnis olmalari ve cagdas, laik sinif-arası sevyedaki gelecek icin dostluk. En ustde ise Atatürkun yuzu ciddi bir ifadeyle ileriye bakar. Heykelde toplam 32 figur bulunmaktadir.

Anıttakiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • "ÖZGÜRLÜK ANITI (K.K.T.C)". www.tankutoktem.com. 28 Haziran 2017 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. Bu galeride Prof. Dr. Tankut Öktem'in K.K.T. Cumhuriyetinde bulunan Özgürlük Anıtı yer almaktadır. Özgürlük Anıtı (1979) 1000x1000x1400 CM. Beton Anıttaki kompozisyonlar yerden yukarıya doğru bloklar halinde birbirleriyle iç içe geçerek oluşturulmuştur. Anıtın ilk bölümünde Gazi Magosa halkının kahramanlıkları, özgurluk uğruna verdikleri şehitler, çektikleri sıkıntı ve üzüntüler anlatılır.İkinci bölüm ile birinci bölüm iç içedir. Türk ordusunun ozverileriyle toplumda yarattiği saygı anlatılırÜçüncü bölümde ise özgürlüğüne kavuşmuş Kıbrıs Türk Halkının geleceğe dönük çağdaş, laik ve sınıflar arası dostluklarla yuksekebileceğini tasvir eden anlatim bulunmaktadir. Anıt Kıbrıs halkının tarıhdeki değerleri ve Atatürk ile 14. Metreye ulaşır. Anıtta 32 figür yer alir. GAZİ MAGOSA KIBRIS 
  • "Prof. Dr. Tankut Öktem (1940 - 2007), Türk heykeltıraş". www.sanattarihi.net. 10 Ekim 2017 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Ekim 2017. Magosa Büyük Özgürlük Anıtı. Kıbrıs’ın Gazimagosa şehrinin girişinde yer alır. 1980 yılında tamamlanmıştır. En üstte Atatürk başı yer alır. Rauf Denktaş, Dr. Fazıl Küçük ve Barış Harekatı sırasında hayatını kaybeden askerleri simgeleyen bir anıttır.