Mafik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Mafik magnezyum ve demir bakımından zengin kayaç ve silikat mineralleri için kullanılan bir sıfat; bu terim "magnezyum" ve "ferrik" sözcüklerinin birleşmesinden gelir.[1] Çoğu mafik mineralin rengi koyu ve özgül ağırlığı 3'ten büyüktür. Başlıca kayaç yapıcı mafik mineraller olivin, piroksen, amfibol ve biyotittir. Başlıca mafik kayaçlar bazalt, dolerit ve gabrodur.

Kimya açısından, mafik kayaçlar kayaç tayfında felsik kayaçların diğer ucunda bulunur. Bu kavram yaklaşık olarak bazik kayaç sınıfına benzemektedir.

Mafik magmanın düşük silika içeriği yüzünden mafik lav, soğumadan önce, felsik lava nispetle düşük bir akmazlığa sahiptir. Su ve diğer uçucular mafik lavdan gittikçe ve daha kolaylıkla kaçmakta, böylece mafik lavlardan oluşan yanardağ püskürmeleri felsik lav püskürmelerine göre daha az şiddetlidir. Mafik lav yanardağlarının çoğu okyanus yanardağlarıdır, bunlara örnek olarak Hawaii verilebilir.

Kayaç Dokusu Mafik kayaç adı
Pegmatitik Gabro pegmatit
İri taneli (faneritik) Gabro
İri taneli ve porfiritik Porfiritik gabro
İnce taneli (afanitik) Bazalt
İnce taneli ve porfiritik Porfiritik bazalt
Piroklastik Bazalt tüf ya da breş
Vesiküler Vesiküler bazalt
Bademsi doku Bademsi bazalt
Bir hayli küçük vesikül'ler Skorya
Camsı doku Takilit, sideromelan, palagonit

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Schlumberger: Oilfield Glossary". 5 Haziran 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2013.