Madrup Yusuf Efendi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Madrup Yusuf Efendi (d. Kütahya; ö. Bağdat, 1709) Osmanlı kadısı ve müderris.

Kütahya'da doğdu. İstanbul'a gelerek tahsilini tamamladıktan sonra Şeyhülislam Minkarîzâde Yahya Efendi'den icazet aldı. Bir müddet müderrislik yaptıktan sonra Diyarbekir kadılığından başlayarak çeşitli yerlerde kadılık yaptı. 1709 senesinde Bağdat kadısı iken vefat etti.

Yusuf Efendi'nin oğlu Ali Efendi de müderrislik yapmış ve 1728 senesinde vefat etmiştir. Torunu Mehmed Emin ve Vâsik Efendiler ile onların torunları Abdülhamid Erşet ve Mehmed Azîz Refet Efendiler hem ilmiye ricalinden hem de şair olmuşlardır.

Madrup lakabı[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu vak'a Yusuf Efendi'nin "Madrup" lakabıyla ünlenmesine sebep olmuştur: Avusturya ile yapılan savaşlardan dolayı malî darlığa yardımı dokunması için 1688 senesinde İstanbul ahalisinden hane akçesi adıyla bir vergi talep edilmiş, Yusuf Efendi de mahalle ihtiyarları ile birlikte İstanbul Ağası Yekçeşim Mehmed Ağa'nın yanına giderek bu verginin verilmesine itiraz etmişlerdir. Bu durumdan canı sıkılan Mehmed Ağa mahalle ihtiyarları ile birlikte Yusuf Efendi'ye dayak attırmıştır. Bu hadiseden sonra hocaya "Madrup" lakabı verilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ İsmail H. Uzunçarşılı, Kütahya Şehri, İstanbul Devlet Matbaası, 1932, s, 253, 254