Madang (il)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Madang ili
Madang ili bayrağı
Bayrak
ÜlkePapua Yeni Gine Papua Yeni Gine
MerkezMadang
Yüzölçümü
 • Toplam28886 km²
Nüfus
 (2011)
 • Toplam493,906
 • Yoğunluk/km²

Madang ili, Papua Yeni Gine'nin bir ili.[1] Yönetim merkezi Madang olan,[1] Yeni Gine adasının kuzeydoğusundaki il 28.886 km²'lik alana sahiptir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rus biyolog Nicolai Miklouho-Maclay 1871'de Madang bölgesinde yerleşen Avrupalı ilk kişi oldu. 1884'te, Almanlar bu bölgede yerleşim kurdu. 1942-45 dönemini Japon işgaliyle geçiren Madang, 1914'te Avustralya yönetimi altına girmişti.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Morobe ile Doğu Highlands güneyinde, Chimbu, Batı Highlands ile Enga güneybatısında, Doğu Sepik ise batısında yer alan komşularıdır.[1] Kuzeydoğudaki Bismarck Denizi'nin güneybatısındaki ilin, denizle 320 km'lik kıyısı vardır. Büyük bir liman kenti olan il yönetim merkezi Madang, bu kıyı şeridi üzerindeki Astrolabe Koyu'nun batı tarafında konumlanmıştır.[1]

Üzerinde yerleşim de olan, bazıları volkanik Manam, Karkar, Long, Bagabag ve Crown gibi kıyıdan çok uzak olmayan adalar bulunur.[1] Kıyı şeridine eşlik eden verimli topraklar, kuzeybatıda yönünde Adelbert Sıradağları, güneybatıda yönünde de Finisterre Sıradağları'yla sınırlanır.[1] Sıradağların güneybatısındaki Ramu nehri, ilin tamamına yakınını güneydoğu-kuzeybatı ekseninde kuzeye doğru akışla kateder ve Bogia ile Sepik Nehri'nin ağzı arasından Bismarck Denizi'ne ulaşır.[1]

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyükbaş hayvanlar Ramu Vadisi'nin yukarı kesimindeki çayırlarda otlatılır. İlin ekonomisini oluşturan diğer unsurlar, adalar ile ana karadaki kopra, kahve, kakao üretimi ve keresteciliktir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c d e f g Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410.