Macellansı sarmal

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Macellansı sarmal gökadalar, Sm (ve SAm, SBm, SABm) olarak sınıflandırılan gökadalardır. Bu gökadalar tek kollu bir sarmal yapıya sahiptir ve prototipi SBm tipi bir gökada olan Büyük Macellan Bulutu'ndan sonra bu şekilde adlandırılmışlardır.

Macellan sarmalları[değiştir | kaynağı değiştir]

SAm gökadaları çubuksuz sarmal gökada tipidir, SBm ise çubuklu sarmal gökada tipidir.[1] SABm gökadaları da ara sarmal gökada tipidir.

Sm ve Im tip gökadalar bazı diğer yapılarla (tip Irr-1) beraber düzensiz gökada olarak sınıflandırılırlar. Sm gökadalar genellikle bozulmuş ve asimetrik bir yapıya sahiptir.[2] dSm gökadaları kategori şemasına göre sarmal cüce gökada veya düzensiz cüce gökada olarak sınıflandırılırlar.

Macellansı sarmal sınıflandırması, Gerard de Vaucouleurs tarafından Macellansı düzensiz (Im) ile Hubble sınıflandırmasını geliştirdiği zaman tanıtılmıştır.

Sınıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Macellansı Sarmal Gökadalar
Macellansı Sarmallar
Örnek Tip Resim Bilgi Notlar
SAdm
SAm
SABdm
SABm
SBdm
SBm
Sdm
Sm
Macellansı Cüce Sarmallar
Örnek Tip Resim Bilgi Notlar
dSAdm
dSAm
dSABdm
dSABm
dSBdm
dSBm
dSdm
dSm

Macellansı sarmallar listesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Çubuklu (SBm)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ara (SABm)[değiştir | kaynağı değiştir]

Çubuksuz (SAm)[değiştir | kaynağı değiştir]

NGC 5204[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Linda S. Sparke, John Sill Gallagher, "Galaxies in the Universe: An Introduction", 2ed., Cambridge University Press, '2007', ISBN 978-0-521-85593-8
  2. ^ citeBase; Neutral Hydrogen in the Interacting Magellanic Spirals NGC 4618/4625 14 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; Stephanie J. Bush; Eric M. Wilcots; (erişim 1 Mart 2009)
  3. ^ Paul B. Eskridge; "Recent Star and Cluster Formation in the Nearby Magellanic Spiral NGC 1311"; 'American Astronomical Society Meeting' 208, #14.04; Bulletin of the American Astronomical Society, Vol. 38, p.93; (erişim 1 Mart 2009)
  4. ^ University of Wisconsin, BARRED MAGELLANIC SPIRALS 23 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (erişim 1 Mart 2009)
  5. ^ NASA/IPAC Extragalactic Database