Macbeth (film, 2015)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Macbeth (film, 2015)
Macbeth
Teaser poster
YönetmenJustin Kurzel
YapımcıIain Canning
Laura Hastings-Smith
Emile Sherman
SenaristJacob Koskoff
Todd Louiso
Michael Lesslie
UyarlamaMacbeth
William Shakespeare
OyuncularMichael Fassbender
Marion Cotillard
Paddy Considine
Sean Harris
Jack Reynor
Elizabeth Debicki
David Thewlis
MüzikJed Kurzel
Görüntü yönetmeniAdam Arkapaw
KurguChris Dickens
StüdyoSee-Saw Films
DağıtıcıStudioCanal
The Weinstein Company
Çıkış tarih(ler)i23 Mayıs 2015 (2015-05-23) (Cannes)
2 Ekim 2015 (2015-10-02) (Birleşik Krallık)
Süre113 dakika[1]
ÜlkeBirleşik Krallık
Dilİngilizce

Macbeth William Shakespeare'in aynı adlı eserinden uyarlanmış, Justin Kurzel'in yönetmenliğini yaptığı ve Jacob Koskoff, Todd Louiso ve Michael Lesslie'nin görüntü yönetmenliğini yaptığı 2015'te vizyona giren İngiliz drama filmi. Başrolde Michael Fassbender ve onun eşini oynayan Marion Cotillard yer almaktadır. Film 2015 Cannes Film Festivali'nde Palme d'Or için yarışacak filmler arasında yer almıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Macbeth ve Banquo, bir açıklıkta gezinirlerken, Üç Cadı onları bazı kehanetlerle karşılarlar. Her cadı Macbeth'i ayrı selâmlar: ilki, Glamis Baronu; ikincisi, Cawdor Baronu; sonuncusu da, Bir sonraki kral diye. Cadılar, aynı zamanda Banquo'nun bir kraliyet hanedanına baba olacağını bildirirler. İki adam bunlar hakkında düşünürken, Cadılar kaybolur. Kral'dan mesaj getiren ve başka bir baron olan Ross, o anda gelir ve Macbeth'in yeni rütbesinin Cawdor Baronluğu olduğunu bildirir. Böylece ilk kehanet yerine gelir. Diğer kehanetlerin de yerine geleceğine inanan Macbeth'te, kral olma hırsı oluşmaya başlar.

Macbeth, karısına yolladığı bir mektupta, Cadıların kehanetlerinden bahseder. Kral Duncan, Macbeth'in Inverness'deki şatosunda kalmak isteyince, Macbeth'in karısı Lady Macbeth, Duncan'ı öldürüp kocası için tahtı sağlamlaştırmak adına planlar yapar. Macbeth, kralı öldürmek konusundaki endişelerini dile getirse bile, Lady Macbeth onu ikna eder. Ve böylece Macbeth ve Lady Macbeth'in hayatları hırsları yüzünden değişmeye başlar.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Fassbender, Cotillard ve Kurzel filmin galasında, 2015 Cannes Film Festivali'nde.

Çekimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Filmin çekimleri İngiltere ve İskoçya'da 7 haftadan daha fazla sürdü. 21 Şubat'ta Hankley Common'da çekimler devam etti. 26 Şubat'ta oyuncular ve çalışanlar Bamburgh Kalesinde görüldü. Ayrıca Skye ve Ely gibi yerlerde de çekimler devam etti.

Gösterim[değiştir | kaynağı değiştir]

Macbeth'in galası 23 Mayıs'ta 2015 Cannes Film Festival'inde gerçekleşti. Film İngiltere'de 2 Ekim 2015'te vizyona girdi.

İzlenimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Macbeth'in Cannes Film Festival'inde gösterilmesinin ardından film çok fazla iyi eleştiriler aldı ve Rotten Tomatoes'da 13 yorumla birlikte %92'lik bir skor elde etti. Ayrıca Variety tarafından 2015 Cannes Film Festivali'ndeki en iyi 21 film arasında gösterildi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "2015 Official Selection". Cannes. 12 Ocak 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Ağustos 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Justin Kurzel Şablon:Macbeth