İçeriğe atla

Macar Dansları (Brahms)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Johannes Bhrams (1853)

Macar Dansları (AlmancaUngarische Tänze) Johannes Brahms tarafından bestelenmiş 21 dans müziğini barındıran eser. Yazımı 1880 yılında tamamlanmıştır.[1]

Döneminde tanınmış bir kemancı olan 19 yaşındaki Macar Eduard Reményi'yle tanışan Brahms, Reményi'nin Almanya yolculuğuna katılmış ve ondan bu eserlerde kullanacağı Çigan müziğine ait pek çok ritim ve ezgi öğrenmiştir.

Yirmi bir dansın ilk altısı 1867 yılında bir editöre verilmiş, ancak reddedilmiştir. İlk on dans, dört el piyano için yazılmış ve 1869'da basılmıştır. Geri kalanları 1880 yılında yayınlanmıştır.

Bu eserlerin birçok transkripsiyonu bulunmaktadır. Sadece birinci, üçüncü ve onuncu dans Brahms tarafından orkestraya uyarlanmıştır (1885). Alman besteci Albert Parlow on birinci, on ikinci, on üçüncü, on dördüncü, on beşinci ve on altıncı dansı; Çek besteci Antonín Dvořák ise son beş dansı orkestra için düzenlemiştir. Diğer danslar İsveçli besteci Johan Andreas Hallén (ikinci), Rus besteci Paul Juon (dördüncü), Martin Schmeling (beşinci, altıncı, yedinci) ve Hans Gál (sekizinci, dokuzuncu) tarafından orkestraya uyarlanmıştır. Eserlerin yayınlanmasından bir süre sonra ilk on dans Brahms tarafından solo piyanoya uyarlanmıştır.[2] Brahms'ın arkadaşı Joseph Joachim ise ilk on dansı piyano ve keman için düzenlemiştir.

Yirmi bir eser içinde en çok tanınanı olan beşinci dans Charlie Chaplin'in Büyük Diktatör filminde kullanılmıştır.[3]

Danslar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bozarth, George. "Brahms, Johannes". Grove Music Online. Oxford Music Online. Oxford. Erişim tarihi: 26 Eylül 2011. 
  2. ^ Lopraits, Elizabeth (2008). Hungarian gypsy style in the Lisztian spirit: Georges Cziffra's two transcriptions of Brahms' Fifth Hungarian Dance. ProQuest. s. 33. ISBN 978-0-549-55607-7. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 28 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Eylül 2015.