Mac OS X için Internet Explorer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mac OS X için Internet Explorer
IEMac icon.png
Geliştirici(ler) Microsoft
İlk yayınlanma 23 Nisan 1996 (25 yıl önce) (1996-04-23)
Güncel sürüm 5.2.3 / 16 Haziran 2003 (18 yıl önce) (2003-06-16)
İşletim sistemi
Platform Motorola 68000 serisi ( 4.5), PowerPC (5.2.3)
Tür Web tarayıcısı
Lisans Sahipli yazılım
Resmî sitesi www.microsoft.com/mac/products/internetexplorer/internetexplorer.aspx?pid=internetexplorer Bunu Vikiveri'de düzenle

Mac OS X için Internet Explorer Microsoft tarafından Macintosh platformu için web sayfalarında gezinmek üzere geliştirilmiş özel bir web tarayıcısıdır. İlk sürümler [Windows] için Internet Explorer ile aynı kod tabanından geliştirilmiştir.[1] Daha sonraki sürümler, özellikle sürüm 5'in piyasaya sürülmesiyle ayrıldı. Son teknoloji, arızaya dayanıklılıklı ve yüksek standartlara uygun Tasman düzen motorunu içeriyordu.

1997'de Apple ile Microsoft arasında yapılan beş yıllık anlaşmanın bir sonucu olarak, 1998'den itibaren klasik Mac OS ve Mac OS X için varsayılan tarayıcıydı, 2003'te Mac OS X Panther sürümünde Safari varsayılan tarayıcı oldu.[2] 13 Haziran 2003'te Microsoft, Mac için Internet Explorer'ın daha fazla geliştirilmesini durdurduğunu duyurdu ve son güncelleme 11 Temmuz 2003'te yayınlandı. Tarayıcı, Mac OS X Tiger varsayılan kurulumuna dahil edilmedi. Microsoft, ürünün sürümlerini 31 Aralık 2005'te durdurdu ve uygulamayı 31 Ocak 2006'da Macintosh indirme sitelerinden kaldırdı.[3] İndirmenin arşivlenmiş bir sürümü Softonic.com'da mevcuttur, ancak yalnızca Mac OS X Snow Leopard ve önceki sürümlerde çalışır. Bir Microsoft tarayıcısı, 2019'da Microsoft Edge'e kadar macOS platformuna dönmeyecekti.

Sürümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Internet Explorer 2.0 for Macintosh[değiştir | kaynağı değiştir]

23 Ocak 1996'da Microsoft'un web sitesinden ücretsiz olarak indirilerek yayınlandı. Bu ilk sürüm, Spyglass tarafından lisanslanan Mosaic web tarayıcısına dayanıyordu. System 7.0.1 veya sonraki sürümleri çalıştıran hem 68k hem de PowerPC tabanlı Mac'ler için kullanılabilir.[4]

Internet Explorer 3.0 for Macintosh[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Kasım 1996'da Microsoft, Macintosh için Internet Explorer 3.0 sürümünün beta sürümünü duyurdu. Bu sürüm, HTML sürüm 3.2, CSS, Java applet ve ActiveX denetimleri için destek ekledi. Ayrıca JavaScript için destek içeriyordu ve bir İndirme Yöneticisi ve bir Tanımlama Bilgisi Yöneticisi tanıttı.

Internet Explorer 4.0 for Macintosh[değiştir | kaynağı değiştir]

6 Ağustos'ta Boston'daki 1997 Macworld/iWorld Expo'da Steve Jobs ve Bill Gates, Microsoft ile Apple arasında bir ortaklık duyurdu. Diğer şeylerin yanı sıra Apple, Netscape Navigator yerine Internet Explorer'ı varsayılan tarayıcı yapmayı kabul etti.

Aynı etkinlikte Apple, Mac OS 8.1'in piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Bu, Microsoft ile yapılan anlaşmaya göre Internet Explorer'ı varsayılan tarayıcı olarak paketleyen Macintosh işletim sisteminin ilk sürümüydü.

Internet Explorer 5 Macintosh Edition[değiştir | kaynağı değiştir]

5 Ocak 2000'de Microsoft, San Francisco Macworld Expo'da, Internet Explorer 5 Macintosh Edition sürümünü duyurdu. Macintosh Edition Tasman adında yeni bir işleme motoru tanıttı. HTML 4.0, CSS Seviye 1, Document Object Model Seviye 1 ve ECMAScript gibi W3C standartlarıyla daha uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır. İlk sürüm yalnızca Mac OS 8 ve Mac OS 9 içindi, ancak bu sürümden iki ay sonra Mac OS X DP4 ile birlikte bir Mac OS X sürümü yayınlandı. Mac OS X Public Beta, IE'nin Mac OS X sürümünün başka bir önizlemesini içeriyordu. 24 Mart 2001'de Mac OS X 10.0 sürümü, IE 5'in Mac OS X sürümünün bir başka önizlemesini de içeriyordu. Bu daha sonra Mac OS X 10.1 sürümünde güncellendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]