Mabel's Strange Predicament (film, 1914)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mabel's Strange Predicament
Yönetmen Henry Lehrman
Yapımcı Mack Sennett
Senarist Henry Lehrman
Oyuncular Charles Chaplin
Mabel Normand
Chester Conklin
Alice Davenport
Harry McCoy
Hank Mann
Al St. John
Stüdyo Keystone Studios
Türü Sessiz film
Renk Siyah-beyaz
Yapım yılı 9 Şubat 1914, ABD
Süre 17 dakika
Dil İngilizce (yazılar)
Mabel's Strange Predicament

Mabel's Strange Predicament, Charles Chaplin ve Mabel Normand 'ın başrolde yer aldığı, yönetmenliği Henry Lehrman tarafından yapılmış 1914, ABD yapımı sessiz ve kısa bir komedi filmidir.

Chaplin' in Keystone Studios' daki üçüncü filmi olan bu yapım; Chaplin' in bol pantolonu, dar ceketi ve kocaman ayakkabılarıyla yüzyılın en popüler figürlerinden biri olacak Tramp (Serseri) tiplemesini ilk kez canlandırdığı Kid Auto Races in Venice' ten sadece iki gün sonra çekilmiştir. Bir diğer adı da Hotel Mixup 'tır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir otelde kalan Mabel, köpeğiyle birlikte odasına çıkar. Köpeğin topu koridora kaçınca onu almaya gider fakat o dışarıdayken kapı kapanır ve Mabel pijamalarıyla dışarıda kalır. Bu sırada otelde dolanmakta olan sarhoş Charlie onu kovalamaya başlar. Çok korkan Mabel da karşı daireye girip içerideki adama fark ettirmeden yatağın altına gizlenir. Charlie onu takip edip odaya girer ama tek başına oturan adamadan başka kimseyi göremediğinden gider. Mabel'ın sevgilisi Mabel'ın odasına gelir ama onu bulamaz; çünkü Mabel diğer odadaki yatağın altında mahsur kalmıştır, kıyafetinden utandığı için oradan çıkamaz. Sevgilisi Mabel dönene kadar arkadaşının yanında beklemeye karar verir, bu kişi Mabel'ın olduğu odada bulunan adamdır. Mabel'ı yatağın altında bulunca durumu yanlış anlar ve arkadaşıyla tartışmaya başlar. Adamın kıskanç karısının ve Carlie'nin de gelmesiyle herkes birbiriyle kavga etmeye başlar. Charlie, Mabel'ın sevgilisi tarafından kovulur. Mabel bir şekilde kendi odasına geçmeyi başarır, sevgilisi ile barışır. Bu sırada karşı odadaki karı koca kavgayı sürdürmektedir.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör / Aktris Karakter
Charles Chaplin Serseri (Şarlo / Tramp)
Mabel Normand Mabel
Chester Conklin Karşı Dairedeki Adam
Alice Davenport Adamın Karısı
Harry McCoy Mabel'in Âşığı
Hank Mann Oteldeki Müşteri
Al St. John Belboy

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]