Maçın adamı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nanahuatl (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 11.46, 12 Ocak 2014 tarihli sürüm (Kategori:Kriket terimleri eklendi (HotCat))
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Maçın adamı, spor dallarında sahada en çok göze çarpan ve izleyicilerde bir veya birden fazla maçta beğeni uyandıran sporcuya verilen ödüldür.

Bu oyuncu her iki takımdan da seçilebilse de genellikle kazanan takımdan seçilir. Bu tip ödüller genelde TV veya radyo kanalları tarafından düzenlenir. Profesyonel spor karşılaşmalarında bu ödül; kupa ya da madalya şeklinde takdim edilip şampanya patlatılarak kutlanır. Ancak; amatör sporlarda, özellikle Birleşik Devletler'deki kolej sporlarında bu tip ödüller yerine plaket ve yazılı tebrik gibi onursal hatıra eşyaları verilir.

Bazı sporlar benzersiz ve geleneksel ödüller takdim etmektedir. Bunlar, genellikle all-star maçları gibi önemli derecede rağbet gören şampiyonalardır.

Futbol

Futbol'da futbolculara ve kazanan takımlara verilen tipik tarzda ödüller vardır. Hat trick yapmak, en az gol yiyen kaleci olmak gibi konularda ödüller verilir. Buna rağmen turnuva ya da liglerde "Maçın Adamı" ödülü resmi olarak verilmez. Hatta, bazen internet siteleri veya gazeteler tarafından bu ödül verilebilir.