MPlayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
MPlayer
MPlayer.png
MPlayer ekran görüntüsü
Geliştirici(ler) MPlayer takımı
Kararlı sürüm 1.0rc4 / 29 Ocak 2011
İşletim sistemi Çoklu
Tür Ortam oynatıcısı
Lisans GPL
Resmî sitesi mplayerhq.hu

MPlayer, özgür ve açık kaynak bir ortam oynatıcısıdır. Çoklu ortam kullanmına destek veren yazılım Linux, Unix-benzeri, Windows ve Mac OS dahil olmak üzere birçok işletim sisteminde çalışabilmektedir. MPlayer GNU Genel Kamu Lisansının 2. sürümü altında dağıtılır.

Hemen hemen tüm media biçimlerini desteklemesinin[1] yanında internetteki tüm genel aktarım biçimlerini oynatabilir ve dosyaya kaydedebilir. MPlayer projesi ile ilgili bir yazılım olan MEncoder, MPlayer'ın desteklediği görüntü ve ses biçimlerini dönüştürmede ve yeniden kodlamada kullanılmaktadır.

MPlayer öncelikli olarak bir komut satırı uygulamasıdır fakat çeşitli grafik arayüzleri ile de kullanılabilmektedir. Yaygın olarak kulanılan arayüzler arasında GTK+ ile yazılan gMPLAyer, MPlayer OS X Extended (Mac OS X için) ve MPUI-hcb (Windows için) yer almaktadır. Linux ve Windows'ta kullanılabilen SMPlayer gibi çoklu ortam arayüzleri de mevcuttur.

Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Geliştirilmeye 2000 yılında başlandı. Bir süre sonra yazılımcı Árpád Gereöffy'e birçok kişi katıldı. Başlangıçta geliştiriciler çoğunlukla Macaristan'dan iken artık dünyanın her yerinden geliştirciler projeye katılmakadır . Árpád Gereöffy MPlayer'ın ikinci nesil (G2) sürümü üzerinde çalışmaya başlaması ile 2003 yılından itibaren MPlayer'ın projesinin başına Alex Beregszászi geçmiştir. MPlayer G2 çalışması şu anda terk edilmiş ve bu çalışmadaki tüm geliştirme çabası MPlayer 1.0'a aktarılmıştır.

Önceleri "MPlayer - Linux İçin Film Oynatıcı" olarak adlandırılmasına karşın diğer işletim sistemlerinde de yaygın olarak kullanılmaya başlandıktan sonra bu isim "MPlayer - Film Oynatıcı" olarak kısaltılmıştır.

Desteklenen ortam biçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Desteklediği biçimlerin tamamlanmamış bir listesi aşağıdadır:

MPlayer ayrıca görüntü göstermek için çeşitli çıktı sürücülerini destekler: X11, DirectX, Quartz Compositor, VESA, SDL ve hayali olarak da ASCII sanatı,Blinkenlights.

Çoğunlukla görüntü ve ses çözücüleri, yerel olarak, FFmpeg tasarısının libavcodec kütüphanesi ile destekleniyor. Açık kaynak çözücülerinin yeterli olamadığı durumlarda ise, MPlayer çalıştırabilir dosyalara başvurur. Hatta Windows DLL dosyalarını WINE tasarısının DLL yükleyicisi yardımıyla doğrudan kullanabilir.

CSS şifre çözücü yazılımı, Windows çözücüsü kullanımı, yazılım patentleri tarafından kordunan çözücülerin bulundurulması, GPL'e uyumsuz OpenDivX içermesi nedenleriyle bazı sorunlar yaşadı. Bu nedenle, Debian dağıtımına yeni girebildi.

Kullanım ipuçları[2][değiştir | kaynağı değiştir]

  • Sağ-sol tuşları ile 20 saniye, aşağı-yukarı tuşları ile de 1 dakika ileri/geri alabilirsiniz.
  • O tuşu ekrana bilgi yazma seçeneğini (OnScreenDisplay) ayarlamanızı sağlar. Süre, kalan süre, işlemlerin anlık çıktılarının görünüp görünmemesi gibi seçenekleri bu tuşa basarak seçebilirsiniz.
  • Altyazılar görüntü ile uyuşmuyorsa klavyenizdeki Y ve G tuşlarını kullanarak altyazıyı ileri-geri alabilirsiniz.
  • Videolardan ekran görüntüsü almak için filme sağ tıklayıp Tercihler > Video > (Ximage/shm) seçin. Bu işlemi bir kere yaptıktan sonra artık klavyeden Print Screen tuşunu kullanarak ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]