İçeriğe atla

MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(MEBS Okulu sayfasından yönlendirildi)
MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi
Ülke Türkiye
BağlılıkTürk Silahlı Kuvvetleri
SınıfıMuhabere
GöreviMuhabere sınıfı personel yetiştirmek, elektronik cihazların gelişimini takip etmek ve araştırmak
BüyüklükTümen
KarargâhMamak, Ankara
SloganMuhaberesiz muharebe olmaz
Komutanlar
Ünlü
komutanları

Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi'nin temel görevi; MEBS sistem ve teçhizatını kullanacak, bakım ve onarımını yapacak muhabere personeli yetiştirmektir.

Bu maksatla Mamak'ta konuşlandırılmış kışlasında çağın ve teknolojinin gereklerine uygun olarak eğitim ve öğretim görevini yürütmektedir. Eğitim ve Doktrin Komutanlığına bağlıdır. Okulda elektronik harp cihazları gelişimleri takip edilmekte ve buna uygun eğitim verilmektedir. Muhabere sınıfı subay astsubay er ve erbaşlara eğitim verilmektedir.[1]

Yeni askerlik sisteminde yer alan "yedek astsubaylık" eğitimi bu birlikte verilmeye başlanmıştır.[2]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

MEBS Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı, 1 Eylül 1926 tarihinde İstanbul’da "Fen Tatbikat Okulu" ismiyle kurulmuş ve 1941 yılının Nisan ayında 22 yıl Kara Kuvvetleri’nin istihkam, muhabere ve demir yolu subay, astsubay ve diğer personelini yetiştiren Fen Tatbikat Okulu, 1948 yılında istihkam ve demir yolu subaylarının eğitim ve öğretiminin diğer okullara devredilmesiyle "Muhabere Okulu" adını almıştır.

1951 yılında acemi erlerin, 1952 yılında ise muhabere asteğmen adaylarının yetiştirilmesine başlanmış ve 1961 yılında "Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı" adını almıştır.

Elektronik harp ve bilgi sistemleri konularında eğitim ve öğretim sorumluluğunun Muhabere Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı'na verilmesi üzerine komutanlığın ismi son olarak 29 Temmuz 1994 tarihinde "Muhabere Elektronik Bilgi Sistemler Okulu ve Eğitim Merkezi" olarak değiştirilmiştir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]