İçeriğe atla

MAME

Vikipedi, özgür ansiklopedi
MAME
Geliştirici(ler)Nicola Salmoria
Önizleme sürümü0.238 (26 Ocak 2021 itibarıyla)
Programlama diliÇoğunlukla C+
İşletim sistemiMicrosoft Windows, MS-DOS, Mac OS X, Unix
TürÖykünücü
LisansKişiselleştirilmiş lisans
Resmî sitesiMame Development Team
Kod deposu Bunu Vikiveri'de düzenleyin

MAME, arcade (Atari Salonu) oyunlarını PC'de çalıştıran bir öykünücüdür (taklit edici). Tarihi oyunların kaybolmaması ve yok olmaması için çaba göstermektedir. Açılımı Multiple Arcade Machine Emulator, Türkçe karşılığı ise Çoklu Arcade Makinası Öykünücüsüdür.

MAME birçok platform oyununu port etmiştir. X11 aracılığıyla Unix sistemlerine XMAME adlı programıyla, Mac OS X işletim sistemine ise MacMAME aracılığıyla port etmiştir.

Mame'nin resmî web sitesine göre, ilk çıkan Mame(0.1) 5 Şubat 1997 tarihinde Nicola Salmoria tarafından yapılmıştır. Sürekli ve sık bir şekilde güncellenmektedir. Yine de, MAME'de oyunların hepsi, oynanabilir değildir. Mame "opensource" yani açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Çoğunlukla "C" dilinde yazılmıştır. Katılımcı yazılımcı kitlesi her geçen gün çoğalmaktadır. 1000'den fazla yeni ve tarih olmuş işlemci ve onbinden fazla değişik çipi taklt etmektedir ve bu sayı her geçen gün çoğalmaktadır.

Öykünmenin manası oyunların orijinal donanımlarındaki asıl çiplerinin çalışma kodlarını bilgisayarın anlayacağı günümüz işlemcilerinin çalışacağı kodlara çevirmek demektir. Bu yüzden öykünmede işlemci gücü en çok ön plana çıkan ögedir. Ekran kartını gerçek anlamda kullanmaz. Örneğin 10 megahertzlik Motorola 68000 işlemcisini tam hızında öykünmek için 700 megahertz civarı bir işlemci gerekir.

Çalışma ilkesi[değiştir | kaynağı değiştir]

MAME, birkaç bileşen içerir: Birçok arcade makinasının CPU'sunu taklit edebilen CPU öykünücüsü Arcade düğmeleri, kontrol çubukları, PC klavyeleri için birer giriş ve basit bir ses kartı; Arcade oyunlar için bir emülatör görüntü ve ses donanımları gereklidir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]