Mısır meyve yarasası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Mısır meyve yarasası
Korunma durumu: Asgari endişe (LC)
Rousettus egyptiacus2.jpg
Rousettus egypticus.jpg
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)
Sınıf: Mammalia (Memeliler)
Takım: Chiroptera (Yarasalar)
Familya: Pteropodidae (Meyve yarasaları)
Cins: Rousettus
Tür: R. aegyptiacus
Binominal adı
Rousettus aegyptiacus
Geoffroy, 1810
Egyptian Rousette area.png
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Mısır meyve yarasası ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Mısır meyve yarasası ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Mısır meyve yarasası[1][2] ya da Afrika meyve yarasası (Rousettus aegyptiacus), Afrika, Asya ve Türkiye’nin güneyinde Akdeniz Bölgesinde yaşayan, iri bir yarasa türü.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Boyu 15 cm'yi, kanat açıklığı 60 cm'yi bulur. Ağırlığı 45-75 g arasındadır. Yüzü bir köpeğinkini andırır. Türkiye’deki diğer yarasalardan farklı olarak; kanatta 2. parmak da başparmak gibi tırnaklıdır.

Biyolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Büyük koloniler halinde (bazen 2000 üyeli) mağaralarda yerleşirler. Kullanılmayan binaları da yuva olarak kullanabilirler. Çok karanlıkta görev yapmayan gözlerin yerini, yankı ile yön bulma (ekolokasyon) yöntemi alır. Dilleriyle oluşturdukları ultrasonik seslerle çevreye uyum sağlarlar. Gebelikleri 4 ay sürer. Yavrular 6 ay kadar annelerince bakılır. Çoğunlukla her doğumda tek yavru, nadiren de ikiz doğururlar. 20 yıl kadar yaşayabilirler.

Besini[değiştir | kaynağı değiştir]

Trabzon hurması, elma, erik, üzüm, kayısı, muz, mandalina, portakal gibi olgunlaşmış sulu meyveler ve nektarla beslenirler. Polen ve diğer bitkisel materyalle de beslendikleri görülmüştür. Bitki üremesine böylece katkı sağlarlar.

Yayılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Kıbrıs ve Türkiye’den, Arabistan Yarımadası ve doğuda Pakistan’a; güneyde ise Kuzeybatı Afrika ve Sahra Çölü gibi kurak bölgeleri dışında Güney Afrika’ya kadar kıtanın büyük kısmında yayılırlar. Türkiye’de ise Akdeniz Bölgesi’nin (Adana, Antalya, Hatay, Mersin ve Osmaniye) sahil ve alçak rakımlı kesimlerinde görülür.

Soy tehlikesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Afrika meyve yarasası, Kırmızı listede ‘’LC’’ (düşük önemde) kategorisindedir. Türkiye'de ‘’EN’’ (tehlike altında) kategorisine alınması düşünülüyor. Tarım ilaçları, bu yarasa türünün maruz kaldığı en büyük potansiyel tehlikedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "www.tramem.org: Mısır meyve yarasası". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2012. 
  2. ^ "host.nigde.edu.tr: Mısır meyve yarasası". 4 Ağustos 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2012.