Müttefikler (Command & Conquer)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Red Alert Serisi: Müttefikler (Allies)
Allied logo.jpg
Bulunduğu Oyunlar Red Alert, Red Alert 2, Red Alert 3 ve bu oyunların ek paketleri
İlk Görülüş Red Alert
Son Görülüş Red Alert 3: Uprising
Oluşturduğu Ülkeler ABD, AB, Kore (Sadece Red Alert 1 ve 2), Avustralya (Sadece Red Alert 3)

Bu sayfa Red Alert oyun serisini anlatmaktadır. Gerçekle bir ilgisi yoktur.

Müttefikler ya da Müttefik Kuvvetler, 2. Dünya Savaşı'nda Avrupa (özellikle İngiltere, Almanya, Fransa, Yunanistan, İspanya ve Türkiye) ülkeleri ve diğer bazı devletler arasında kurulan askeri ittifak. Ancak 3. Dünya Savaşı'a asli olarak sadece İngiltere, Fransa, Kore, Almanya ve Amerika katılmıştır. Gerçek hayattaki NATO ile benzerlik taşımaktadır.

Askeri Gücü[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İkinci Dünya Savaşı: Başlangıçta Müttefik Kuvvetlerin 3.4 milyon askeri ve 1.7 milyon düzenli olmayan birliği vardı. Onların cephaneliği verimlilik ve çok yönlülük etrafında inşa edilmiştir. Müttefik Kuvvetlerin en güçlü unsuru donanmadır. Hücumbotlar, muhrip ve kruvazörler tüm büyük ölçüde Büyük Dünya Savaşı'nda Müttefiklerin başarısına katkı sağladı.
  • Üçüncü Dünya Savaşı (Red Alert 2): Red Alert 2'de ekipman ile ilgili istatistikler ve personel sınıflandırdı. Resmi askeri gücü Müttefik ülkeler arasındaki anlaşmaların parametreleri içinde yatıyordu. Ayrıca Sovyetlerin sahip olamadığı hava kuvvetleri de onlar için büyük bir avantajdı.
  • Üçüncü Dünya Savaşı (Red Alert 3): Tüm dünyada konuşlu çok sayıda askere sahip olan Müttefikler'e eklenen yeni teknolojiler büyük avantaj sağlamıştır.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İkinci Dünya Savaşı Öncesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Gerçek hayatta Sovyetlerin yayılımı Nazi Almanyası ile dengelenmiştir. Ama Red Alert evreninde çok farklı bir gelişme oldu: Albert Einstein ABD'ye gidince Hitler'in yaptıklarının önlenmesi amacıyla bir zaman makinesi icat eder ve zamanda geriye giderek Hitler'i uygun bir zamanda öldürüp tekrar bulunduğu zamana gelir. Geri döndüğünde tüm Avrupa barış içindedir ama daha büyük bir sorun doğmuştur: Sovyetler Birliği'nin yayılması engellenememiştir. Sovyetler önce Çin'i fethetmiştir ve sıra Avrupa'ya gelmiştir. Bu sebeple tüm Avrupa birlik olup Müttefikleri kurar. Ayrıca ABD de ara sıra destek gönderecektir. Bunun üzerinden fazla vakit geçmeden yeni Dünya Savaşı'nın çanları çalmaya başlar.

İkinci Dünya Savaşı (Red Alert)[değiştir | kaynağı değiştir]

Sovyetler yavaş yavaş Avrupa sınırlarına girmeye başlamışlardır. Müttefikler ilk başlarda ağır yenilgiler alsa da gelgitin ikinci evresi başlar ve savaş tersine döner. Müttefikler savaşın galibi olur ve Sovyetleri dağıtmayı başarır.

Ancak Yunanistan, aldığı saldırılar sebebiyle çökmüştür ve bir süreliğine Amerika yönetimi devralmış ve ülkeyi bir nebze güçlendirmiştir. Ayrıca Müttefikler, Sovyetlerin yeniden kurulmasında yardımcı olmuştur. Tabii ki her şeyin bir karşılığı vardır, bu sebeple Sovyetlerin başına Amerikan kuklası Premier Romanov konmuştur.

Üçüncü Dünya Savaşı (Red Alert 2)[değiştir | kaynağı değiştir]

Romanov bir Amerikan kuklası olsa da taraf değiştirmiş ve Sovyetlerin yeniden doğması için yeni harekatlar düzenlemeye başlamıştır. İlk önce güçlerini Meksika'ya çıkaran Romanov, Kızıl Ordu'sunu Teksas'a sürmüş ve Amerika kuşatmasını fiilen başlatmıştır. Bunun sonucu yeni bir Dünya Savaşı patlak vermiştir. Müttefikler tarafından ABD'nin büyük çoğunluğunu elegeçiren Sovyetler bir kez daha geri püskürtülmüş ve yeniden küresel barış sağlanmıştır.

Psişik Dominator Felaketi (Red Alert 2: Yuri's Revenge)[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceki oyunda Sovyetler Birliğini yenilgiye uğratan Müttefikler zaferlerini kutlamaktayken eski Sovyet görevlisi Yuri aniden ortaya çıkarak kendi telepatik ve genetik yönetimi esas alan ordusunu sessizce oluşturmuştur. Ardından tüm gezegeni kontrol etmek amacıyla sessizce dünyanın dört bir yanına Psişik (Psychic) Dominator adında makineler inşa ettirdi. Bu makineler ruhsal olarak dünyadaki herkesi kontrol etmek için tasarlandı.

Bunlardan haberdar olan ABD Başkanı Michael Dugan, San Francisco'daki makineyi yok etmek için hava saldırısı düzenledi, adadaki nükleer santrale zarar vererek buradaki makineyi etkisiz kıldı ama daha birçok makine vardı. Bu sebeple Einstein'in icat ettiği yeni bir zaman makinesiyle ABD'nin Sovyet işgali yıllarına dönüldü ve savaşın sonunda Müttefik ve Sovyet güçleri birleşti. Bu sayede Müttefikler daha kolay bir şekilde Yuri'nin üstesinden geldi.

Üçüncü Dünya Savaşı (Red Alert 3)[değiştir | kaynağı değiştir]

Albay Anatoly Cherdenko, Sovyet Temporal Hacmi proje müdürü oldu ve rütbesini yeni zaman çizelgesinde Premier (Sovyet yöneticisi) olmak için kullandı. Döneminde yenilgi almış olan Sovyetler'i zafer kazanmış hale getirmek ve Premier olmak için icat ettirdiği yeni zaman makinesiyle geçmişe gitti ve Einstein'ı öldürdü. Bu sayede amacına ulaştı ama atom bombası hiç bulunmamış olduğundan Japonya daha da büyümüş ve Yükselen Güneş İmparatorluğu adında bir devlet kurmuştu. Ayrıca Red Alert 2 de hiç yaşanmamış olmuş ve dolayısıyla 3. Dünya Savaşı hiç yaşanmamıştı. Bu sebeple bu üç tarafın çatışmasının adı da "3. Dünya Savaşı" konmuştu.

Savaşın ilk başlarında Sovyetler birliği hemen hemen tüm Avrupa'yı fethetmiş ve sıra İngiltere'ye gelmişti. Müttefikler ise karşı atağa ilk Londra'da başlar ve zamanla topraklarını geri alır. Bunun üzerine bazı Sovyet ve Japon topraklarını da fetheden Müttefikler savaşı kendi açılarından karlı bitirmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]