İçeriğe atla

Müttefik (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müttefik
Allied
Film afişi
YönetmenRobert Zemeckis
Yapımcı
YazarSteven Knight
Oyuncular
MüzikAlan Silvestri
Görüntü yönetmeniDon Burgess
Kurgu
Yapım şirketi
DağıtıcıParamount Pictures
Çıkış tarih(ler)i9 Kasım 2016 (2016-11-09) (Regency Village Theatre)
23 Kasım 2016 (2016-11-23) (ABD)
25 Kasım 2016 (2016-11-25) (Birleşik Krallık)
Süre124 dakika[1]
Ülke
  • ABD
  • Birleşik Krallık
Dilİngilizce
Bütçe$85 milyon[2]
Hasılat$119.5 milyon[2]

Müttefik (İngilizce: Allied), Robert Zemeckis tarafından yönetilen ve Steven Knight tarafından yazılan II. Dünya Savaşı konulu bir romantik gerilim filmidir. Başrollerinde Brad Pitt ve Marion Cotillard yer almaktadır. Film, 23 Kasım 2016 tarihinde Paramount Pictures tarafından ABD'de gösterime girmiştir.

Ana çekimler Şubat 2016'da Londra'da başladı ve Mayıs 2016'da Fas'ta geçen sahneler Kanarya Adaları'nda çekilerek devam etti. Joanna Johnston, film için kostüm tasarımcısı olarak hareket etti ve kostümlerin tasarımlarını karakterin zihniyetine ve durumuna göre eşleştirdi.

Filmin prömiyeri 9 Kasım 2016'da Los Angeles'ta yapıldı ve 23 Kasım 2016'da Paramount Pictures tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde gösterime girdi. Eleştirmenlerden kostüm tasarımı, sinematografi ve müzikal partisyonu ile övgü ile karışık eleştiriler aldı, ancak senaryosu ve oyuncular arasında kimya eksikliği nedeniyle eleştiriler gördü. Film, yaklaşık 85-113 milyon dolarlık bir bütçeye karşı 40.1 milyon dolar yerli ve 119 milyon dolar dış hasılat elde ederek gişe başarısızlığı olarak kabul edildi. 89. Akademi Ödüllerinde En İyi Kostüm Tasarımı dalında aday gösterildi.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1942'de İkinci Dünya Savaşı sırasında, istihbarat görevlerinde hizmet veren Kanada Kraliyet Hava Kuvvetleri pilotu Kanat Komutanı Max Vatan, bir Alman büyükelçisine suikast düzenlemek için Fas'ın Kazablanka kentine gider. Direniş grubunun ele geçirilmesi ve öldürülmesinin ardından Fransa'dan kaçan Marianne Beauséjour adlı bir Fransız Direniş savaşçısı ile ortak olur.

İkili, kendilerini evli bir çift olarak tanıtırlar ve işlerinde duygularının insanları öldürebileceğini kabul etmelerine rağmen yakınlaşmaya başlarlar. Almanların güvendiği Marianne, ortağı Max ile birlikte Alman büyükelçisine suikast düzenlemeyi planladıkları partiye bir davetiye alır. O gün, bir çöldeki kum fırtınasının ortasında bir arabanın içinde, hayatta kalamayacaklarını bilerek seks yaparlar. Ancak, görev başarılı olur ve ikisi de kaçar. Max, Marianne'den kendisiyle Londra'ya gelmesini ve karısı olmasını ister. İkili evlenir, Londra'nın Hampstead semtine yerleşir ve bir hava bombardımanı sırasında Anna adında kız çocukları olur.

Bir yıl sonra, 1943'te Max, Özel Harekât İdarecisinden, karısı Marianne'in kimliğini Fransa'da gerçek Marianne'nin öldürüldükten sonra onun kimliğini taşıyan bir Alman casusu olduğundan şüphelenildiğini ve suikasta kurban giden Alman büyükelçisinin, Hitler'in öldürmek istediği bir muhalif olduğunu öğrenir. Şüphelerini test etmek için, Max'e, Marianne'ın bulabileceği evde bir yanlış istihbarat bilgsini yazması emredilir. Bilgi, ele geçirilen Alman yayınlarından alınırsa, Max onu şahsen infaz etmelidir ve suç ortağı olduğu tespit edilirse vatana ihanetten asılacaktır. Max'e hiçbir şey olmamış gibi normal davranması ve kendi soruşturmasını yürütmemesi söylenir.

Karsının bir Alman casusu olmasına inanmak istemeyen Max, Marianne'i tanıyan Guy Sangster adlı eski bir meslektaşını ziyaret eder; ancak savaşta kör olan Sangster, Marianne'in kimliğini doğrulayamaz. Fransa'da Marianne ile birlikte çalışan direniş savaşçısı Paul Delamare'nin Dieppe'de hala hayatta olduğunu ve onu teşhis edebileceği ortaya çıkar. Max, Adam Hunter adında genç bir pilot bulur, ona "gizli" bir not içeren bir fotoğraf verir - fotoğraftaki kadının Marianne Beauséjour olup olmadığını sorar - ve Delamare'den "evet" veya "hayır" cevabı alması talimatını verir.

Max ve Marianne bir ev partisi düzenler. Max'in komutanı Frank Heslop gelir ve ona, Hunter'ın Delamare'nin cevabını beklerken öldürüldüğünü söyler ve ona itaatsizliğinden dolayı azarlar. Max, Marianne hakkında anlatılanların, V Bölümüne terfinin bir parçası olarak sadakatinin bir testi olup olmadığını merak eder.

Ertesi akşam Max, bir Lysander pilotunun yerini alır ve yerel polis karakolunda tutulan Delamare ile buluşmak için Fransa'ya uçar. Max ve yerel direnişçiler, kasabanın hapishanesine girer, ancak Delamare sarhoştur ve fotoğrafı doğrulayamaz. Gecikme, Fransız polisine, Max ve direnişin yenmeyi başardığı Almanları uyarması için zaman tanır. Ayrılmadan önce Max, Delamare tarafından Marianne'nin savaşın ilk aşamalarında işgalci Almanlara meydan okuyarak La Marseillaise çalmış yetenekli bir piyanist olduğu bilgisini alır.

İngiltere'de Max, Marianne'i yerel bir bara götürür ve piyano çalmasını ister. Marianne yapamaz. Bir casus olduğunu kabul eder ve Max'in açık bir şekilde bıraktığı "mavi boya" mesajını iletir. Max'e karşı hislerinin gerçek olduğunu ve Alman ajanları kızları Anna'yı tehdit ettiği için Alman casusu olmaya zorlandığını iddia eder.

Max, karısını öldürmek istemez ve ona ülkeden kaçmaları gerektiğini söyler. Marianne'ın bakıcılarını, bir dadı ve bir kuyumcuyu öldürür. Yerel bir hava üssüne giderler ancak Max, komutanı Heslop'un ve askeri polisin gelmeden önce uçağın kalkmasını sağlayamaz. Max, davasını subayların önünde savunmaya çalışır, ancak Marianne ona onu sevdiğini söyler, Anna'ya bakmasını ister ve sonra kendini vurur. Heslop, hazır bulunan askerlere Max'in Marianne'i emirlerine göre idam ettiğini bildirmelerini emreder, böylece Max cezalandırılmaz. Savaştan sonra Max, Anna'yı büyütmek için Kanada'nın Alberta bölgesindeki bir çiftliğe taşınır.

Oyuncular[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör Rolü
Brad Pitt Max Vatan
Marion Cotillard Marianne Beausejour
Jared Harris Frank Heslop
Matthew Goode Guy Sangster
Lizzy Caplan Bridget Vatan
Anton Lesser Emmanuel Lombard
August Diehl Hobar
Camille Cottin Monique
Charlotte Hope Louise
Marion Bailey Bayan Sinclair
Simon McBurney S.O.E. çalışanı
Daniel Betts George Kavanagh
Thierry Frémont Paul Delamare

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Allied (15)". British Board of Film Classification. 9 Kasım 2016. 11 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Kasım 2016. 
  2. ^ a b "Allied (2016)". Box Office Mojo. 22 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Mart 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]