Müslümanların Maveraünnehri fethi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Müslümanların Maveraünnehir'i fethi
Transoxiana 8th century.svg
Maveraünnehir'in Haritası.
Tarih 7. ve 8. yüzyıllar arası
Bölge Maveraünnehir, Türkistan, CentrOrta Asya
Sonuç
Taraflar
Emeviler
Abbasiler (Emeviler'den sonra)
Türgişler
Göktürk Kağanlığı

Sogdian rebels
Maveraünnehirdeki müttefikler

Komutanlar
Kuteybe bin Müslim
Muslim ibn Sa'id  
Al-Kharashi
Junayd ibn Abd al-Rahman al-Murri
Sawra ibn al-Hurr al-Abani
Sa'id ibn Amr al-Harashi
Asad ibn Abd Allah al-Qasri
Nasr ibn Sayyar
Suluk Kağan
Kül Çor
Gurek Şablon:Surrender
Kapgan Kağan
Bilge Kağan
Kül Tigin

Müslümanlar İran'a yaptıkları fethin doğal sonucu olarak Tengrist Türkî Halklar'ın hakim bulunduğu Maveraünnehir havzasına sınırdaş oldular. O devirde Maveraünnehir Türkistan'ın içinde yer alıyor olsa da halkının çoğu İranî bir millet olan Soğdlar'dan teşekkül etmekteydi fakat yöneticiler Türk idiler. Sasani İmparatorluğu'nun çöküşüyle Araplar'ın Maveraünnehir'e ulaşmasıyla İpek Yolu'nun üzerindeki şehirleri kontrol altına almak için Araplar ve Türkler arasında seri savaşlar meydana gelmiştir. Özellikle Suluk'un emrindeki Türgiş ordusuyla Barcık'ın emrindeki Hazar ordusu İpek Yolu'nun kontrolü için Araplarla çetin mücadelelere girmişlerdir.

Her ne kadar Hazarlar Araplar ile daha çok Kafkasya ve Musul hattında mücadele etmiş olsa da Maveraünnehir bölgesindeki mücadelede de rol almışlardır. Bulgarlar ise İstanbul'un ikinci kez Araplar tarafından kuşatılmasında büyük rol oynamışlardır.

Emevi-Türgiş Savaşları[değiştir | kaynağı değiştir]

Suluk Han'ın amacı Maveraünnehir'i tüm Arap işgalcilerinden kurtarmaktı. 724 yılında Arapların "Yawm al-'Atash" dedikleri (İngilizcesi "Day of Thirst"-Susuzluk Günü) savaşta Türgiş ordusu Said bin Abdülaziz komutasındaki Halife ordusunu yendi ve Arapları Maveraünnehirden attı.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]