Mülheim, Köln

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Köln-Mülheim belediye binası

Mülheim, Almanya´nın Kuzey Ren-Vestfalya eyâletinin en büyük şehri olan Köln´ün nüfus bakımından en yoğun ilçesidir. İlçe dokuz semtten (Buchforst, Buchheim, Dellbrück, Dünnwald, Flittard, Höhenhaus, Holweide, Mülheim ve Stammheim) oluşmaktadır. Nüfusu 31 Aralık 2006 itibari ile 144.720´dir. Yüzölçümü 52,2 km² (km²´ye 2771 kişi düşmektedir) olup, belediye başkanlığını SPD´li Norbert Fuchs yürütmektedir. Wiener Platz (Viyana Meydanı) buradadır.

Coğrafi Konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Mülheim´in kuzeyinde Leverkusen, doğusunda Bergisch Gladbach, güneyinde Kalk ve Köln-Innenstadt (Merkez ilçesi) ilçeleri ve batısında ise Ren Nehri ile komşudur.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Önceleri Köln´den bağımsız olan Mülheim´in XI. yüzyılda kurulduğu sanılmaktadır. Bilinen en eski adı Mulenheym´dir. 1914 yılında Köln´e katılarak, buranın en önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur.

Mülheim'daki Göçmenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mülheim İlçesi kozmopolit bir yapıya sahiptir. Nüfusun %30 - %40´ı yabancı kökenlilerden oluşmaktadır. Yabancı kökenlilerin büyük bir çoğunluğunu Türkiye'den göç eden insanlar oluşturmaktadır.[1] Almanya'daki Türkler arasında bilinen en önemli caddelerden biri olan ünlü Keup Caddesi (Keupstraße) buradadır. Cadde esnaflarının ve ikamet edenlerin %90 - %95´ine yakını Türkiye´den yıllar önce buraya göç eden ve burada nesilleri çoğalan insanlardır. Bu ilçeye Köln merkezden kamu taşımacılığına ait 3, 4, 13 ve 18 numaralı metro/tramvay hatlarıyla gelmek mümkündür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Diken, Şeyhmus (13 Şubat 2010). "Duvarın Altı Da, Üstü De Bir". Bianet. http://www.bianet.org/biamag/azinliklar/120035-duvarin-alti-da-ustu-de-bir. Erişim tarihi: 18 Haziran 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]