Müezza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Müezza (Arapça: معزة), söylenene göre İslam Peygamberi Muhammed'in kedisidir.[1] Muhammed, Uhud seferinde önlerine yavrusunu emziren siyah-beyaz bir Habeş kedisi çıkınca askerin güzergâhını değiştirmiş; dönüşte de bu kediyi sahiplenerek Muezza adını vermişti. Bir gün yanından geçen kedinin içmesi için su kabını hafifçe eğdi. Anlatılanlara göre kedisini çok seven Muhammed, Müezza bir gün giysisinin ucunda uyuyakalınca kediye kıyamadı ve giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etti.[2] Bir başka söylenceye göre ise bir yılan, Muhammed'e gelmiş ve kendisinden yardım istedi; Muhammed de yılana yardım etmiş. Yılan ardından Muhammed'i sokmaya kalkıştı. O sırada Ebu Hureyre yetişip kedisini yılanın üzerine saldı. Kedi yılanın ısırmasıyla yaralandı ve Muhammed kedinin sırtını okşamış. İslam inancında bunun kedilerin sırt üstü yere düşmemesinin nedeni olduğu belirtilir.[kaynak belirtilmeli] Ayrıca İslam peygamberi Muhammed'in, Müezza'nın içtiği abdest suyundan abdest aldığı da rivayet edilir.[3] Ayrıca Muhammed'in "Kedi sevgisi imandandır" dediği de söylenenler arasındadır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Geyer, Georgie Anne (2004). When Cats Reigned Like Kings: On the Trail of the Sacred Cats. Andrews McMeel Publishing. p. 28. ISBN 0-7407-4697-9.
  2. ^ Cats in Islamic Culture
  3. ^ Muttaqun OnLine - Cats: According to Quran and Sunnah
  4. ^ Ekinci, Ekrem Buğra. "Kediyi sevmek imandandır...". Ekrembugraekinci.com. Ekrembugraekinci.com. 16 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20170316024930/http://www.ekrembugraekinci.com/makale.asp?id=791. Erişim tarihi: 15 Mart 2017.