Müeyyidülmülk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Müeyyidülmülk
مؤيّد الملك
Büyük Selçuklu İmparatorluğu Veziri
Görev süresi
Aralık 1094 - Şubat 1095
Hükümdar Berkyaruk
Yerine gelen Fahrülmülk
Kişisel bilgiler
Doğum 1052
Ölüm Nisan 1101
Dini İslam

Müeyyidülmülk veya tam adıyla Ebu Bekr Ubeydullah bin Nizâmilmülk bin Ali et-Tusî, (Farsça: مؤيّد الملك, d. 1052 - ö. Nisan 1101), Büyük Selçuklu İmparatorluğu veziri, Nizâmülmülk'ün oğlu.

Büyük Selçuklu İmparatorluğu veziri Nizâmülmülk'ün oğlu olarak 1052 yılında dünyaya geldi. Melikşah'ın iktidarı döneminde devlet işlerinde yükselmeye başladı. Bağdat'ta idari göreve getirildi. Daha sonra Divan-ı İnşa ve Tuğra'nın başkanlığına getirildi. Aralık 1094 yılında Berkyaruk tarafından vezir tayin edildi. Berkyaruk'un amcası Tacüddevle Tutuş'la yaptığı savaşta mağlup olmasında Müeyyidülmülk büyük yararlılıklar gösterdi. Berkyaruk'un annesi Zübeyde Hatun'unla arası açıldı. Miras paylaşımından dolayı araları bozuk olan abisi Fahrülmülk bu durumdan yararlanarak Zübeyde Hatun'u Müeyyidülmülk'e karşı kışkırttı ve Sultan Berkyaruk'tan yüklü miktarda meblağlar vererek kardeşinin azledilip kendisinin vezir tayin edilmesini istedi. Berkyaruk isteğini kabul ederek Müeyyidülmülk'ü azledip hapse attı ve yerine Fahrülmülk'ü vezir tayin etti.

Müeyyidülmülk bir süre sonra hapisten kurtulduktan sonra Berkyaruk aleyhine çalışmaya başladı. Irak valisi Emir Üner'i teşvikleriyle isyan ettirdi. Muhammed Tapar'ı tahrik ederek Berkyaruk'a isyan etmesini ve kendisini sultan ilan etmesini sağladı. Ardından Muhammed Tapar tarafından vezirliğe getirildi. Berkyaruk'un annesi Zübeyde Hatun'u öldürdü. Berkyaruk ile Muhammed Tapar arasında meydana gelen ikinci savaşta Muhammed Tapar'ın yenilgisi sonucunda Müeyyidülmülk esir düştü. 100.000 dinar karşılığında serbest bırakılmasını ve nezaret makamına getirilmesini teklif etti ve bu isteği kabul edildi. Ancak ertesi gün Müeyyidülmülk'ü Berkyaruk huzuruna çağırtıp bizzat öldürdü. Arapça ve Farsça şiirler yazdığı ve idari yetenekleriyle temayüz ettiği söylenmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ TDV İslam Ansiklopedisi, cilt: 31, sayfa: 490
Siyasi görevi
Önce gelen:
?
Büyük Selçuklu İmparatorluğu Veziri
Aralık 1094 - Şubat 1095
Sonra gelen:
Fahrülmülk