Müşir Nuri Paşa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Müşir Nûri Paşa (d. Kütahya; ö. Kasım 1921, İstanbul) Osmanlı devlet adamı.

Ailesinin lakabı "Sırrızâdeler"'dir. Kütahya'da medfun bulunun düşünce adamı ve şair Sun'ullâh Gaybî'nin biraderinin soyundandır.

Kütahya'da doğdu. 1873 senesinde Mekteb-i Harbiye'den erkânı harplikle çıkarak Almanya'ya gitti ve orada uzun müddet kaldı. Müşirlik rütbesine kadar yükselen Nûri Paşa, II. Abdülhamid'in karîni[1], ikinci karîni ve nihayet ser karîni oldu. Meşrutiyetin ilanı üzerine Yıldız Sarayı mensuplarının birer birer görevden alındığı jurnal[2] deverinde iyiliksever ve iffetli kişiliği sayesinde görevi başında kalmış ve hükümetçe kendisine itimat edilmiştir.

Nûri Paşa 1917 senesinde I. Dünya Savaşı'nın sonunda Mondros Mütarekesi dîvân başkanlığında bulundu. Harp dîvânının lağvedilmesinden sonra vefatına kadar emekli olarak evinde oturdu. İttihat ve Terakkî Cemiyeti'ne muhalif olan Hürriyet ve İtilâf Fırkası'nın kurulması üzerine fırkanın başkanlığına geldiyse de bir süre sonra istifa etmiştir.

Nûri Paşa II. Abdülhamid zamanında olagelen jurnalcılığa[3] asla yanaşmamıştır. Kasım 1921'de İstanbul'da vefat ederek Eyüp'e defnedilmiştir. Evladı olmamıştır. Nûri Paşa'yı askerî mektebe girmeye teşvik eden zat hemşehrisi Âkif Mustafa Paşa'dır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Padişâhın dâimi surette yakınında bulunan kişi, mâbeynci
  2. ^ Biriyle ilgili olarak yetkililere verilen kötüleme, ihbar yazısı
  3. ^ Biriyle ilgili olarak yetkililere ihbar yazısı göndermek ve kötülemek
  4. ^ Uzunçarşılı, İ.H. Kütahya Şehri, İstanbul Devlet Matbaası, 1932, s, 259