LADEE

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ay'ın yörüngesindeki LADEE'nin bir sanatçı tarafından tasviri.

Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE, Türkçe: Ay Atmosfer ve Toz Ortamı Gezgini), NASA'nın Ay'da araştırma ve teknoloji gösterim misyonudur. 7 Eylül 2013'te Orta-Atlantik Bölgesel Uzay Portu'ndan, Minotaur V harcanabilir fırlatma sistemiyle uzaya fırlatıldı.[1] LADEE, yedi aylık görevi sırasında Ay'ın ekvatoru çevresinde yörünge aldı ve uzay aracındaki araçları kullanarak Ay'ın egzosferini ve civarindaki tozu inceledi. Bu araçlar arasında toz dedektörü, nötr kütle spektrometresi ve morötesi görünür spektrometre ile lazer iletişim terminalinden oluşan bir teknoloji gösterimi yer aldı.[2] Görev, 18 Nisan 2014'te uzay aracının kontrolörlerinin LADEE'yi kasten Ay'ın uzak tarafına düşürmesiyle sona erdi.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer (LADEE)". National Space Science Data Center Master Catalog. NASA. 5 Eylül 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi.  (İngilizce)
  2. ^ Missions - Ladee. NASA. 27 Nisan 2014 tarihinde erişildi. (İngilizce)
  3. ^ Chang, Kenneth (18 Nisan 2014). "With Planned Crash, NASA Lunar Mission Comes to End". The New York Times. Erişim tarihi: 18 Nisan 2014.  (İngilizce)