Ludwig Yorck von Wartenburg

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ludwig Graf Yorck von Wartenburg, Karl Hermann'ın bir portresinden ayrıntı.

Kont Johann David Ludwig Graf Yorck von Wartenburg, (26 Eylül 1759, Potsdam, Prusya-4 Ekim 1830, Klein-Öls, Silezya), Napoléon'a karşı verilen Bağımsızlık Savaşı (1813-1815) sırasında Prusya ordularına başarıyla komuta eden Prusyalı mareşal. Napoléon'un Rusya'yı işgali sırasında bu ülkeyle bağımsız bir tarafsızlık anlaşması yapması (Tauroggen Sözlaşmesi, 1812) Prusya'nın Napoléon'a karşı savaşan koalisyon kuvvetlerine katılmasıyla sonuçlanmıştır.

1772'de Prusya ordusuna girdi. 1779'da itaatsizlik gerekçesiyle görevinden uzaklaştırılınca Felemenk ordusuna katıldı. Daha çok Doğu Hint Adalarındaki Felemenk sömürgelerinde görev yapan Yorck, burada hafif çarpışma ve açık savaş yöntemlerini öğrendi. 1787'de Prusya ordusuna yeniden kabul edildikten sonra Polonya'daki çarpışmalara katıldı (1794) ve Napoléon'un Ekim 1806'da Jena'da bozguna uğrattığı Prusya ordusunun artçı birliklerine başarıyla komuta etti. 1807'de tümgeneralliğe yükseltilerek hafif piyade birlikleri müfettişi yapıldı. Bu görevi sırasında Prusya ordusunun yeniden örgütlenmesinde önemli rol oynadı. Usta bir taktikçi olarak Prusya ordusunun taktik hocası durumuna geldi. Ama tutuculuğu nedeniyle General Kont August Neidhardt von Gneisenau'nun önerdiği liberal ordu reformlarına karşı çıktı.

1812'de Rusya'yı işgal eden Napoléon ordusundaki Prusya birliklerine komuta eden Yorck, Napoléon'un tam bir bozguna uğrayarak Rusya'dan geri çekildiği sırada Ruslarla Tauroggen Sözlaşmesi'ni imzalayarak savaştan çekildi. III. Friedrich Wilhelm önce kamuoyuna söz konusu sözleşmeyi tanımadığını açıkladıysa da, 28 Şubat 1813'te imzaladığı Kalisch (Kalisz) Anlaşması'yla Prusya'yı Fransa'ya karşı savaşan Koalisyon kuvvetleri arasına katarak Yorck'un girişimini onaylamış oldu. Sonraki seferlerde de birçok yararlık gösteren Yorck, 1814'te Wartenburg kontu yapıldı ve barıştan sonra ordudaki görevini sürdürdü.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]