Lucius Sergius Catilina

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Lucius Sergius Catilina (d. MÖ 108 – ö. MÖ 62), Daha çok Roma Cumhuriyetini yıkmayı amaçlayan Catilina Tertibi ile tanınan, MÖ 1. yüzyılda yaşamış Romalı siyasetçi.

Roma tarihinin en gizemli figürlerinden biri olan Catilina, çağdaşı tarihçilerin ağır hakaretleri altında özellikle görmezden gelinmiştir. Hakkındaki bilgilerin en önemli iki kaynağının onu en kötü şekilde tasvir etmek için yeterince nedeni vardır. En dişli politik düşmanı olan Marcus Tullius Cicero özellikle Catilina söylevleri adlı eserinde onu suçlamaktan çekinmezken, tarihçi Gaius Sallustius ise Bellum Catilinae adlı ahlaki monografisinde ona karşı en aşağılık suçlamalardan bazılarını isnat etmiştir. Böylece, insan kurban ettiği yolundaki suçlama da dahil pek çok suçlamanın eserlerin yazarlarının kendi uydurması olduğu aşikardır. Ancak Catilina'nın tertibi, Roma Cumhuriyetinin karmaşa dolu son yıllarında meydana gelmiş en ünlü olaydır.

Cicero Catilina'yı suçluyor, Cesare Maccari.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Aile geçmişi[değiştir | kaynağı değiştir]

Catilina, MÖ 108 yılında Romanın en eski patrici ailelerinden birine mensup olarak doğdu. Ailesi konsüler mirasa sahip olduğu halde hem sosyal hem de finansal açıdan bu mirası reddetmişti. Virgil daha sonra Aeneas ile birlikte İtalya'ya gelmiş olan Sergestus'u ataları olarak vermiştir ancak aile yüzyıllar boyunca pek dikkat çekmemiştir. Konsül seçilen son Sergius MÖ 380 yılında bu görevi üstlenmiş olan Gnaeus Sergius Fidenas Coxo'dur.[1] Sonradan tüm bu etmenler Catilina'nın, sahip olduğu finansal gücünde yardımı ile ailesinin politik mirasını düzeltme ihtirasını ve gayesini şekillendirecekti.[2]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sallust, Bellum Catilinae V.1; Vergil, Aeneid V.121 15 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  2. ^ Sallust, Bellum Catilinae V.3

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]