İçeriğe atla

Lucius Aemilius Paullus Macedonicus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lucius Aemilius Paullus Macedonicus
Konsül, censor
Görev süresi
mö. 182 - mö. 160
Kişisel bilgiler
Doğum mö. 229
Ölüm mö. 160

Lucius Aemilius Paullus Macedonicus (c. 229 MÖ – 160 MÖ) iki kez konsül seçilmiş olan Romalı devlet adamı ve politikacı. Ayrıca Antigonos hanedanı'na karşı Makedonya'nın hakimiyeti adına verilen Üçüncü Makedonya Savaşı'nı bitiren zaferi kazanmış başarılı bir askerdir.

Aile[değiştir | kaynağı değiştir]

Cannae savaşı'nda yenilen ve ölen Roma konsülü Lucius Aemilius Paullus'un oğludur. Paullus, kendisi zamanında güçlü ve aristokrat aile Aemilii Paulii'nin başıydı, bu aile talihleri ve Cornelii Scipiones ailesiyle olan ittifakıyla daha da etkin olmuştur. Lucius, aynı zamanda Scipio Aemilianus Africanus'un da öz babasıdır.

İlk kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Paullus askeri hizmetini tamamladıktan sonra askeri tribün seçildi, sonra MÖ 193'te Curule Aedilis makamına seçilmiştir. Paullus'un cursus honorum olarak elde ettiği sonraki mevki praetorluktu mö. 191. görevi süresince Lusitian halkına karşı mücadele edilen Hispania eyaletinde bulundu (mö 191-189). Sonraki birkaç yıl konsül seçilmek adına başarısız girişimleri oldu. Mö 182'de Gnaeus Baebius Tamphilus'la beraber onun küçük partneri olarak konsül seçildi. Paullus'un sıradaki askeri komuta dönemi proconsul imperium yetkisiyle mö 181'de Liguria üzerinedir.

İleri kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mö 171'de Üçüncü Makedonya Savaşı patlak vermişti, başlangıçta Makedonya kralı Perseus, konsül Publius Licinius Crassus'u Callinius savaşında yenilgiye uğratmıştı. Makedonya sorununda sonuçsuz çarpışmalarla geçen 2 yılın ardından sahneye Lucius çıktı, çünkü mö.168'de Gaius Licinius Crassus ile beraber konsül seçildi. Bu gelişmeden sonra Senato Makedonya Savaşı için konsül Lucius'u atamıştır. Atanmasının üstünden kısa süre geçtikten sonra Lucius, Makedon ordularına karşı 22 Haziran'da Pydna muharebesinde kesin bir zafer kazanmıştır. Makedon kralı Perseus tutsak alınmış ve Üçüncü Makedon Savaşı sona ermiştir.

167'de Paullus, Makedon davasına sempati duyduğundan şüphelenilen bir krallık olan Epirus'u ilk kez yağmaladıktan sonra Senatonun Roma'ya dönmesi yolundaki talimatını aldı. Makedon kraliyet sarayındaki hazineleri Roma'ya ait gemilere yükledikten sonra ordusuyla amaçlarına karşı eğilimleri olan Epir'e yürüdü, burada yetmiş şehrin yağmalanmasını emretti ve harekât 150.000 kişinin köleleştirilmesiyle sonuçlandı.[1][2]

Paullus'un Roma'ya dönüşü muhteşemdi. Makedonya ve Epir'de toplanan muazzam ganimetle, en az yakalanan Makedonya kralının kendisi ve kralın oğullarından daha az önemli olmayan, Antigonid hanedanına son veren spekteküler zaferini kutladı. Bir kabul jesti olarak, Senato ona Macedonicus lakabını (agnomen) verdi. Bu kariyerinin zirvesi olmuştu. 164'te censor seçildi. Bir süre sonra hastalandı, iyileşti ama üç gün içinde hastalığı nüksetti ve 160 yılında görev süresi içinde öldü.

Aile hayatı ve soyu[değiştir | kaynağı değiştir]

Paullus'un babası Lucius Aemilius Paullus , MÖ 216'da Cannae Savaşı'nda Paullus henüz bir çocukken öldü. Aemilii Paulli, evlilik ve siyasi çıkarlarla Scipios'a bağlıydı, ancak sonraki yetiştirilmesindeki rolleri açık değildir.

Paullus ilk olarak Plutarkhos'a göre özel bir neden olmaksızın boşandığı konsolos Gaius Papirius Maso'nun (MÖ 231) kızı Papiria Masonis (veya Papiria Masonia) ile evlenmişti. Bu evlilikten iki erkek ve iki kız olmak üzere dört çocuk dünyaya geldi. Roma tarihçilerine göre, Paullus küçük oğlu henüz bebekken karısını boşadı; bu nedenle boşanma muhtemelen MÖ 183-182 civarında gerçekleşti. Yine de 182'de konsül seçildi.

Paullus daha sonra adı günümüze ulaşmayan bir kadınla ikinci kez evlendi ve iki oğlu daha oldu, büyükleri 181'de, küçüğü 176'da doğdu ve başka bir kızı, Paullus ikinci kez konsül seçildiğinde küçük bir kız olan Aemilia Tertia doğdu.

Dört erkek çocuk, bir babanın cursus honorum (Cumhuriyet'te bir Romalı politikacının ardışık olarak üstlendiği görevler dizisi) yoluyla destekleyemeyeceği kadar çok olduğundan, Paullus en büyük iki oğlunu, muhtemelen 175 ile 170 arasında evlatlık vermeye karar verdi. Büyük çocuk Fabia ailesince evlat edinildi ve Quintus Fabius Maximus Aemilianus oldu, böylece bu çocuğun talihi ulusal bir kahraman olan Quintus Fabius Maximus Verrucosus'un hanesine katıldı. Adı muhtemelen Lucius olan küçük çocuk, Paullus'un kendi kuzeni ve Scipio Africanus Major'un büyük oğlu olan[3] Publius Cornelius Scipio tarafından evlat edinildi ve çocuk Publius Cornelius Scipio Aemilianus oldu, böylece Roma'nın en etkili siyasi hanedanının mirasının varisi oldu.

En büyük oğulların en güçlü iki soylu Patrici aile tarafından güvenli bir şekilde evlat edinilmesiyle Paullus, kendi adını devam ettirecek iki küçük çocuğun üzerine eğilmişti. Paullus zaferini kutlarken, ikisi de birbiri ardına genç yaşta öldüler. Polybius'a göre, kalan iki oğlun büyüğü 14, küçük olanı 9 yaşındaydı. Adları bizler için bilinmiyor. Sonuç olarak Paullus'un siyasi ve askeri kariyerinin başarılarına bu nedenle mutlu bir aile hayatı eşlik etmedi.

Paullus öldüğünde, oğulları Quintus Fabius Maximus Aemilianus ve Publius Cornelius Scipio Africanus Aemilianus, yasal olarak artık Aemilii Paulli olmasalar da babalarının malını mülkünü Paullus'un vasiyetiyle aldılar; Scipio payını daha az varlıklı olan ağabeyine verdi. Paullus'un adını bilmediğimiz ikinci karısı, merhum kocasının bazı mülklerinin satışından elde edilen gelirle çeyizini geri almıştır (Livy ve Polybius, Paullus'un görece fakir öldüğünü ve başarılı Makedon seferinden kendisine çok az şey ayırdığını iddia ediyorlardı.).

Paullus'un ölümüyle birlikte, yaşayan iki oğlu olmasına rağmen Aemilii Paulli nesli tükenmiştir. Hayatta kalan büyük oğlu Fabius Aemilianus sonunda konsül oldu ve en az bir oğlu olduğu kaydedilmiştir, o çocuk da mö. 121'de Fabius Allobrigicus olarak konsül oldu. Bu adam da, talihini sırasıyla Julius Caesar ve Augustus'a bağlayan sonraki Fabii'nin atası olabilir.[4] Hayatta kalan küçük oğlu Scipio Aemilianus olarak daha ünlüydü, ancak bilinen bir mesele bırakmadan ölmüştür.

Paullus'un ilk ve eski karısı Papiria Masonia, eski kocasından uzun yaşadı ve küçük oğlu tarafından eski görümcesinin mülkü kendisine sunulmuştu ve ömrünü bunun keyfini sürerek geçirdi. Ölümünde, mülkü oğulları arasında paylaştırıldı, ancak Scipio onu kız kardeşlerine verdi.

Paullus'un en büyük iki kızından biri, görece fakir bir pleb ailesinden gelen Quintus Aelius Tubero ile evlendi ve Quintus Aelius Tubero'nun annesi olacaktı. En küçük kızı Aemilia Paulla Tertia,[5] Marcus Porcius Cato'nun en büyük oğluyla evlenmişti ve ilerideki konsüller Marcus Porcius Cato ve Gaius Porcius Cato'nun annesi olacaktı.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Livy, Roma Tarihi XLIV, 17 – XLVI, 41.
 • Plutarch, Aemilius Paulus . [1] 4 Şubat 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
 • Polybius, Tarihler, XXXII, 8. [2]

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Lora Holland, "Plutarch’s Aemilius Paullus and the Model of the Philosopher Statesman", L. de Blois et al. (eds.): The Statesman in Plutarch’s Works. Proceedings of the Sixth International Conference of the International Plutarch Society, vol. II: The Statesman in Plutarch’s Greek and Roman Lives, (Leiden, 2005), pp. 269–279.
 • William Reiter, Aemilius Paullus: Conqueror of Greece, London 1988.
 • Manuel Tröster, "Plutarch and Mos Maiorum in the Life of Aemilius Paullus", Ancient Society, 42 (2012), pp. 219–254.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Gai Institutiones or Institutes of Roman Law. Edward Poste, M.A. tarafından çevrildi. Oxford: The Clarendon Press. 1904. s. 37. 
 2. ^ Livy, History of Rome 45.33.8-34.9, Plutarch, Aemilius Paulus 29.1-30.1
 3. ^ Publius Cornelius Scipio the younger was a flamen dialis and later a praetor, whose ill-health prevented him from pursuing a military career. His mother was Aemilia Paulla or Aemilia Tertia, the sister of Paullus.
 4. ^ These would include the consul of 45 and the consuls Paullus Fabius Maximus and Africanus Fabius Maximus.
 5. ^ Plutarch, Cato Major 20.8.