Lucent

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lucent
Lucent Technologies logo.svg
Tip Halka açık şirket
Kuruluş 30 Eylül 1996
Ülke Murray Hill, New Jersey, ABD
Alan Telekomünikasyon donatımı, Ağ donanımı
Ürün Telekomünikasyon hizmet sağlayıcılarına ve işletmelerine donanım, yazılım ve hizmetler
Gelir US$9.44 milyar (2005)
Çalışan sayısı 30,500 (2006)
Ana sayfa Sitesi
Vikiveri öğesi

Lucent, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki New Jersey Murray Hill'de merkezi yapılan bir Amerikan çok uluslu telekomünikasyon ekipmanı şirketidir. Western Electric ve Bell Labs dahil AT&T Corporation'ın eski AT & T Technologies iş biriminin satılmasıyla 30 Eylül 1996'da kuruldu. Lucent, 1 Aralık 2006'da Alcatel-Lucent'ı kurarak Fransa'nın Alcatel SA'yla birleşti. Alcatel-Lucent, Ocak 2016'da Nokia tarafından alındı. "Lucent" ismi, Latince "hafif taşıyıcı" anlamına gelir.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

1997 yılında, Lucent, Milpitas merkezli telesekreter pazar lideri Octel Communications Corporation'ı 2.1 milyar $ 'a satın alarak, hemen Business Systems Group'u karlı hale getirdi. 1999 yılına gelindiğinde Lucent stokları yükselmeye devam etti ve o yıl Lucent, Alameda, Kaliforniya merkezli 24 milyar ABD doları iletişim ekipmanı üreticisi olan Ascend Communications'ı satın aldı.[1] Lucent, Juniper Networks'ü satın almak için görüşmelerde bulundu, ancak kendi yönlendiricilerini dahili olarak kurmaya karar verdi. 1995 yılında Carly Fiorina, şirket faaliyetlerine öncülük etti. Başarılı bir hisse senedi ve şirket başlatma stratejisi 1996 halka arzını planlamada ve uygulamada kilit rol oynamıştır.

2001 yılında, Lucent ile Alcatel arasında Lucent'in şimdiki piyasa fiyatı ve yeni birleştirilmiş şirketin merkezinin Murray Hill'de olacağı birleşme görüşmeleri yapıldı.[2] Nisan 2000'de Lucent, Tüketici Ürünleri birimini VTech ve Tüketici Telefon Hizmetleri'ne sattı. Ekim 2000'de Lucent, Business Systems kolunu Avaya, Inc.'e sattı ve Haziran 2002'de mikroelektronik bölümünü Agere Systems'e çevirdi. 2003 yılından bu yana endüstrinin önemli büyüme şirketleri olan kurumsal ağ ve kablosuz iletişim, Lucent'ın artık bu pazara hizmet etme kapasitesine sahip olmadığı anlamına geliyor.

2 Nisan 2006'da Lucent, Lucent'ın 1.5 katına sahip olan Alcatel ile bir birleşme anlaşması yaptığını açıkladı. Birleşmenin beklenen sinerjileri vermediğini ve Alcatel'in satın aldığı Lucent'in varlıklarının önemli derecede düştüğünü belirtti.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]