Luang Prabang Bölgesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luang Prabang bölgesinin konumu (Kırmızı)
Vat Sienthong bölgedeki önemli tapınaklardan biridir.

Luang Prabang Bölgesi (Laoca: ຫລວງພະບາງ), Laos adlı Güneydoğu Asya ülkesinin kuzeyinde yer alan bir bölge. Başkenti kendi adını taşıyan Luang Prabang şehridir.[1] Şehir 13. ve 16. yüzyıllar arasında Lansang Krallığı'nın başkentiydi. Bölge 1995 yılından beri eşsiz mimarisi, dinî ve kültürel mirası sayesinde UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yerini almaktadır. Bölge 12 şehirden oluşmaktadır. Krallık Sarayı ve Ulusal Müze önemli yerlerdendir. Bölgedeki en önemli tapınaklar Vat Sienthong, Vat Sen ve Vat Manorom'dur.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Luang Prabang, Laos

Luang Prabang 16.875 kilometre karelik (6.515 sq mi) alanıyla kuzeyde Phongsaly Bölgesi, kuzeydoğuda Vietnam, doğuda Huaphan Bölgesi, güneydoğuda Siankhuang Bölgesi, güneyde Vientiane Bölgesi, güneybatıda Sainyabuli Bölgesi ve batıda Udomsai Bölgesi ile komşudur. Başkent Luang Prabang'da bulunan uluslararası havaalanına Tayland, Lao ya da Vietnam Havayolları seferler düzenlemektedirler.[2] Başkent, şehrin batı yakası boyunca güneye doğru akan Mekong Nehri ile doğudan akan Mekong'un bir kolu olan Nam Khan'ın oluşturduğu dar bir yarımada üzerinde yer almaktadır. 60.070 hektarlık Önemli Kuş Alanı bu bölgede bulunan Nam Et-Phou Louey Ulusal Biyoçeşitlilik Koruma Alanı içindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Home". 11 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2020. 
  2. ^ Bush, Austin; Elliot, Mark; Ray, Nick. Laos (İngilizce). s. 167. ISBN 978-1-74179-153-2. 19 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.