İçeriğe atla

Luang Prabang (il)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Luang Prabang ilinin konumu (Kırmızı)
Vat Sienthong bölgedeki önemli tapınaklardan biridir.

Luang Prabang ili (Laoca: ຫລວງພະບາງ), Laos adlı Güneydoğu Asya ülkesinin kuzeyinde yer alan bir idari bölge. Merkezi kendi adını taşıyan Luang Prabang ilçesidir.[1] İl 13. ve 16. yüzyıllar arasında Lansang Krallığı'nın başkentiydi. Bölge 1995 yılından beri eşsiz mimarisi, dinî ve kültürel mirası sayesinde UNESCO'nun Dünya Mirasları Listesi'nde yerini almaktadır. İl 12 ilçeden oluşmaktadır. Krallık Sarayı ve Ulusal Müze bölgedeki önemli yerlerdendir. Bölgenin en önemli tapınakları Vat Sienthong, Vat Sen ve Vat Manorom'dur.

Luang Prabang, Laos

Luang Prabang 16.875 kilometre karelik (6.515 sq mi) alanıyla kuzeyde Phongsali ili, kuzeydoğuda Vietnam, doğuda Huaphan ili, güneydoğuda Siankhuang ili, güneyde Vientiane ili, güneybatıda Sainyabuli ili ve batıda Udomsai ili ile komşudur. Başkent Luang Prabang'da bulunan uluslararası havaalanına Lao Havayolları iç hat seferleri düzenlemekle beraber Tayland ve Vietnam Havayolları da seferler düzenlemektedir.[2] Başkent, şehrin batı yakası boyunca güneye doğru akan Mekong Nehri ile doğudan akan Mekong'un bir kolu olan Nam Khan'ın oluşturduğu dar bir yarımada üzerinde yer almaktadır. 60.070 hektarlık Önemli Kuş Alanı bu bölgede bulunan Nam Et-Phou Louey Ulusal Biyoçeşitlilik Koruma Alanı içerisindedir.

  1. ^ "Home". 11 Ocak 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2020. 
  2. ^ Bush, Austin; Elliot, Mark; Ray, Nick. Laos (İngilizce). s. 167. ISBN 978-1-74179-153-2. 19 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi.