Love, Chunibyo & Other Delusions

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Love, Chunibyo & Other Delusions
中二病でも恋がしたい!
Chūnibyō demo Koi ga Shitai!
({{{isim_çevirisi}}})
Demografik{{{demografik}}}
TürDram, Komedi, Romantik
Light novel
Yazar Torako
Çizer Nozomi Osaka
Yayımcı JaponyaKyoto Animation
Amerika Birleşik DevletleriYen Press
Yayım tarihleri 1 Ocak 2011 - – devam ediyor
Cilt sayısı 3 (Cilt listesi)
TV anime
Chuunibyou demo Koi ga Shitai! (Kısım 1)
Chuunibyou demo Koi ga Shitai! Ren (Kısım 2)
Yapımcı Eharu Oohaşi
Şiqeru Sayto
Şiniçi Nakamura
Yazar Cukki Hanada
Müzik Nicine
Stüdyo Kyoto Animation
Kanal JaponyaTokyo MX, TVA, TVQ, TVO, AT-X, Dlife
Gösterim tarihi 4 Ekim 2012 – 19 Aralık 2012
OVA
Yönetmen Tatsuya İşihara
Stüdyo Kyoto Animation
Çıkış tarihi 19 Haziran 2013
Wikipe-tan face.svgAnime ve manga (tartışma · geçmiş · izle)

Love, Chunibyo & Other Delusions (中二病でも恋がしたい! Chūnibyō demo Koi ga Shitai!?, Kısacası Chū-2 olarak da bilinen sekizinci sınıf tezi sendromu bile olsa, Nozomi Ōsaka tarafından sağlanan illüstrasyonlar ile Torako tarafından yazılan bir Japon hafif roman serisidir. Bu çalışma, Haziran 2011'de başlayarak yayıncılığa başlamayı öngören 2010 Kyoto Animasyon Ödülleri yarışmasında onurlu bir söz kazandı. Kyoto Animasyon tarafından Japonya'da 4 Ekim ve 19 Aralık 2012 tarihleri arasında yayınlanan 12 bölümlük anime uyarlaması altı YouTube'da akan altı dakikalık Lite bölümleri. Anime, Sentai Filmworks tarafından Kuzey Amerika'da piyasaya sürülmesi için lisanslıdır. Eylül 2013'te animasyonlu bir film, Ocak-Mart 2014 tarihleri arasında yayınlanan ikinci bir anime sezonunda Aşk, Chunibyo ve Diğer Hayaller -Heart Throb- yayınlandı.

Hikaye[değiştir | kaynağı değiştir]

Yūta Togashi, ortaokul döneminde, 8. sınıf sendromuna "chūnibyō" yakalanmış oğlandır. Olağanüstü güçlere sahip olduğuna ve kendisini "Kara alev ustası" olarak adlandırdığına inanan, dolayısıyla sınıf arkadaşlarından uzaklaşan bir çocuktur. Artık bu sendromdan kurtulan Yuuta "utandırıcı" kelimesinden kurtulmak için hiç kimsenin onu tanımadığı yeni liseye gider. Bununla birlikte, yeni sıfında olan Rikka Takanaşi de "chūnibyō"dur ve Yuutanın geçmişini öğrenir öğrenmez Yuutadan meraklanmaya başlar.

Hikayenin gidişatında Rikka ile Yuutanın aralarındaki arkadaşlık gittikce güçlenir. Yuuta onun hayallerini rahatsız edici ve utandırıcı görse de, Rikkayı kabul eder.

Karakter[değiştir | kaynağı değiştir]

Şablon:Vanchor (富樫 勇太, Togashi Yuuta) (富樫 勇太, Togashi Yūta?)
Seslendirme: Jun Fukuyama (Japanese); Leraldo Anzaldua[1] (English)
Yuuta, öykünün erkek kahramanı, "chūnibyō" bir lise öğrencisi, kendini "Kara alev ustası" olduğuna inanan ve sonuç olarak herkesten yabancılaşan bir öğrencidir. Bunu utanç verici bulan, bu geçmişi varlığından silmeye, hatta ortaokul sınıf arkadaşlarının hepsinden ayrı bir liseye gidiyor. Bununla birlikte, Rikka ile karşılaştıktan sonra, geçmişteki "chūnibyō" hallerine geri dönüyor. O ve Rikka sonunda daha yakınlaşıyor ve çıkmaya başlıyorlar.O ve Satone Shichimiya ortaokul sınıf arkadaşlarıydı ve ona "Kara alev ustası" olmaya ilham veren kişi o idi.
Şablon:Vanchor (小鳥遊 六花, Takanashi Rikka) (小鳥遊 六花, Takanashi Rikka?)
Seslendirme: Maaya Uchida (Japanese); Margaret McDonald[1] (English)
Rikka hikayenin kadın kahramanı, Yuuta'nın evinin üzerinde yaşayan ablasıyla birlikte kalan Yuuta ile aynı sınıfta bir kız. Kendisi "Şeytan Göz" (邪王 真 眼 Jaō Shingan) adlı güce sahiptir. Yuuta'ya oldukça bağlı olmasına rağmen, yabancılardan temkinli davranıyor ve ilk kez biriyle buluştuğunda bir savaş pozu benimsiyor. Seçtiği fantezi silahı, kılıç olarak kullandığı fırfırlı bir şemsiye. Hayal kırıklığına uğrayan operasyonları için çoğunlukla siyah bir gotik elbise ve hortumla giyinir. Ayrıca oldukça beceriksizdir, çoğu kez takılıp düşer ve unutur.Eninde sonunda birbirlerine yaklaşırlar ve birbirlerine duygular geliştirirler ve randevuya başlarlar, ancak Rikka'nın sendromu ilişkilerini ilerlemesinden korumaktadır.
Şablon:Vanchor (丹生谷 森夏, Nibutani Shinka) (丹生谷 森夏, Nibutani Shinka?)
Seslendirme: Chinatsu Akasaki (Japanese); Maggie Flecknoe[1] (English)
Görünüşünden dolayı sınıftaki en popüler kızlardan biri, genellikle nazik ve yumuşak bir kız olduğu düşünülür. Gerçek şu ki, o da Yuuta gibi "chūnibyō" dur ve özünü 1.200 yaşı olan Mori Sammer (モリサマー Mori Samā) olarak adlandırırdı. Sanae'nin hayal kırıklığına uğramış halinin son kanıtlarına sahip olduğunu öğrenince, Shinka denemek ve geri almak için Rikka'nın okul kulübüne katılır. Yuuta başlangıçta onu takdir ederken ya da ona karşı bir eziyet geçirmiş olsa da, gerçek renklerini gördükten sonra hayal kırıklığına uğramış ve bunun yerine Shinka ile arkadaş haline gelmiştir. Sürekli tartışmalarına ve Sanae ile kavga etmesine rağmen, Shinka kendine bakmaya ve onun tersine büyür. O, Yuuta gibi, grubun diğer üyelerinden daha sağduyuludur.

Sanae Dekomori (凸守 早苗 Dekomori Sanae)

Lisenin üçüncü sınıfında okuyan kızdır ve sadece anime de görünmüştür.Onun çok uzun hörükleri var ve onları silah olarak kullanıyor.. Rikka gibi Sanae'de 8. Sınıf sendromundadır ve Rikka'yı ustası gibi görüyor. Lakin Rikka'dan farklı olarak kıymetlerine sahip çıkar ve okulun en iyisidir matematik de mükemmeldir. Mori Sammerin en büyük fanıdır, "Mabinoqion" kitabını hala saklıyor. Lakin Shinkanın asıl Mori Sammer olduğuna inanmıyor ve onu sahte olarak adlandırıyor. Cümlelerin çoğunu "desu" sözü ile bitirir, çünkü "desu" sözünün "death" ("ölüm") sözü gibi seslendiğini düşünür. Sanae bilir ki, hayalları hayaldan başka bir şey değil. Ailesi çok zengindir, lakin dostlarının arasında bunu hissettirmiyor. Daha sonra Yuuta ve dostlarının okuduğu liseye kaçıyor.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Light novels[değiştir | kaynağı değiştir]

Love, Chunibyo & Other Delusions, Torako tarafından yazılan hafif roman dizisi olarak, Nozomi Ōsaka'nın illüstrasyonlarıyla başladı. Torako, 2010'daki ilk Kyoto Animasyon Ödülü yarışmasına ilk romanı girdi ve roman kategorisinde onurlu bir söz kazandı. Stüdyo daha sonra 1 Haziran 2011'de ilk cildi yayınladı. Kyoto Animasyon, 14 Mart 2014'ten itibaren üç cilt yayınladı. [2]

Anime[değiştir | kaynağı değiştir]

Tatsuya Ishihara tarafından yönetilen ve Kyoto Animasyon tarafından üretilen 12 bölümlük bir anime televizyon dizisi uyarlaması, 4 Ekim ve 19 Aralık 2012 tarihleri ​​arasında Japonya'da yayınlandı. TV dizisi yayınlamadan önce Aşk başlığı altında altı orijinal net animasyon şortu dizisi başlayarak, Chunibyo ve Other Delusions Lite, YouTube'da 27 Eylül ve 1 Kasım 2012 tarihleri ​​arasında haftalık olarak yayınlandı. Televizyon dizisi, 19 Aralık 2012 ile 15 Mayıs 2013 tarihleri ​​arasında altı BD / DVD derleme cildi üzerinde yayınlandı. Ayrıca, kitaplarda başlıklı bonus şortları da yer aldı. Derinlik Alanı: Ai'den Nikushimi Gekijō'ya (Alan Derinliği, Alan Derinliği: Aşk ve Nefret Tiyatrosu). Orijinal bir video animasyon bölümünü, başka bir Derinlik Alanı kısa ve Lite şortunu içeren yedinci bir cilt, 19 Haziran 2013'te serbest bırakıldı. Serisi Kuzey Amerika'da Sentai Filmworks tarafından lisanslandı ve Anime Network üzerinden akış yapıldı. Sentai Filmworks, 27 Mayıs 2014'te Kuzey Amerika'da altyazılı DVD dizisini ve ardından 24 Şubat 2015 nedeniyle DVD ve Blu-ray Disc'de yayınlanan İngilizce dublörünü yayımladı. [3]

Referans[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]