İçeriğe atla

Louise Mountbatten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louise Mountbatten
İsveç Kraliçesi
Hüküm süresi29 Ekim 1950 - 7 Mart 1965
Doğum13 Temmuz 1889(1889-07-13)
Jugenheim, Alman İmparatorluğu
Ölüm7 Mart 1965 (75 yaşında)
Stockholm, İsveç
Defin13 Mart 1965
Solna, İsveç
Eş(ler)i
Tam adı
Louise Alexandra Marie Irene
HanedanBattenberg (doğuştan)
Bernadotte (evlilik yoluyla)
BabasıBattenberg Prensi Louis
AnnesiHesse ve Ren Prensesi Victoria

Louise Alexandra Marie Irene Mountbatten (13 Temmuz 1889 - 7 Mart 1965), daha önce Battenberg Prensesi Louise, Kral VI. Gustaf Adolf'un eşi olarak İsveç Kraliçesiydi. İkinci eşiydi. Alman Battenberg Hanedanı'nın bir prensesi olarak doğan Louise, İngiltere ve Rusya'nın yönetici aileleriyle yakından ilişkiliydi. Birinci Dünya Savaşı sırasında, Kızıl Haç'ta hemşire olarak görev yaptı. 1923'te dul olan Gustaf Adolf ile evlendi ve İsveç'in first lady'si rolünü üstlendi, ancak eşi Gustaf 1950'de tahta çıkana kadar kraliçe olmadı. Kraliçe Louise, eksantrikliği ve ilerici görüşleri ile dikkat çekmiştir.

1926-1927'de, veliaht prens çift, büyük bir başarı olarak nitelendirilen İsveç'in çıkarlarına fayda sağlamak için dünya çapında uluslararası bir gezi yaptı. Özellikle New York'tan San Francisco'ya kadar tüm ülkeyi dolaştıkları Amerika Birleşik Devletleri gezisi yaptılar. Halkın ilgisi yüksekti. Louise, Salt Lake City'de verdiği bir röportajda, toplumsal cinsiyet eşitliğine inandığını ve kadınların tüm mesleklerde ve iş dünyasında olduğu kadar siyasette de aktif olarak yer alabilecek kapasitede olduklarını belirtti: "Kadınlar entelektüel olarak erkeklerle tamamen eşittir ve yeterli eğitim verildiği takdirde, bu alandaki erkekler kadar saygıyı ve hayranlığı hak edebilirler".

1934 yılında Türkiye'deki İsveç büyükelçiliğinde Atatürk ile görüştü. 1934-35'te Gustav Adolf ile Yunanistan'a ve Orta Doğu ve Afrika'ya Doğu Turu adı verilen benzer bir gezi yaptı. 1936'da, İngiltere Kralı V. George'un cenazesine katıldı.

Ölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Kraliçe Louise, 7 Mart 1965'te İsveç'in Stockholm kentindeki Saint Göran Hastanesinde geçirdiği ciddi bir hastalık döneminden sonra geçirdiği acil ameliyattan sonra öldü. Kamuoyuna karşısına son kez Aralık 1964'te Nobel Ödül Töreni'nde çıkmıştı. Kraliçe Louise, Stockholm'ün kuzeyindeki Solna'daki Kraliyet Mezarlığı'nda kocası ve ilk karısı veliaht prenses Margaret'in yanına gömüldü.