İçeriğe atla

Louis Poinsot

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louis Poinsot
Louis Poinsot. Litografi.
Doğum3 Ocak 1777(1777-01-03)
Paris, Fransa
Ölüm5 Aralık 1859 (82 yaşında)
Paris, Fransa
Defin yeriPère Lachaise Mezarlığı
Diğer ad(lar)ıMatematik, Fizik
VatandaşlıkFransa
Eğitim
Kariyeri
Çalıştığı kurum
Önemli öğrencileriAuguste Comte

Louis Poinsot (3 Ocak 1777 - 5 Aralık 1859) Fransız matematikçi ve fizikçidir. Poinsot, katı bir cisme etki eden bir kuvvetler sisteminin tek bir kuvvet ve bir çift olarak nasıl çözülebileceğini gösteren geometrik mekaniğin mucidiydi.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Herkes kendisi için bir noktanın hareketi, yani sonsuz küçük olduğunu varsayan ve düşünce yoluyla bir şekilde matematiksel bir noktaya indirgenen bir cismin hareketi hakkında net bir fikir edinir.
— Louis Poinsot, Theorie nouvelle de la rotasyon des corps (1834)

Louis, 3 Ocak 1777'de Paris'te doğdu. Ünlü École Polytechnique'e giriş için ortaokul hazırlık eğitimi için Lycée Louis-le-Grand okuluna gitti. Ekim 1794'te, 17 yaşındayken École Polytechnique giriş sınavına girdi ve cebir bölümünde başarısız oldu, ancak yine de kabul edildi. Orada iki yıl öğrenci olarak kaldı, 1797'de École des Ponts et Chaussées'de inşaat mühendisi olmak için okumak için ayrıldı. İnşaat mühendisliğinin pratik ve güvenli mesleki eğitimi için kursta olmasına rağmen, gerçek tutkusu olan soyut matematiği keşfetti.

Poinsot böylece 1804'ten 1809'a kadar Paris'teki Lycée Bonaparte ortaokulunda matematik öğretmeni olmak için École des Ponts et Chaussées ve inşaat mühendisliğinden ayrıldı. Oradan Fransa İmparatorluk Üniversitesi'nde genel müfettiş oldu. 1 Kasım 1809'da Poinsot, eski okulunda Ecole Polytechnique'de analiz ve mekanik yardımcı doçent oldu. Okulları ve işi arasındaki bu geçiş döneminde, Poinsot araştırmalarına devam etti ve 1809'a kadar geometri, mekanik ve statik üzerine bir dizi eser yayınladı.

1812'ye gelindiğinde Poinsot artık Ecole Polytechnique'de yedek öğretmen Reynaud ve daha sonra Cauchy'yi kullanarak doğrudan öğretmenlik yapmıyordu ve 1816'da yeniden örgütlendiklerinde görevini kaybetti, ancak kabul müfettişi oldu ve bunu 10 yıl daha sürdürdü. Ayrıca 1839'dan ölümüne kadar ünlü Bureau des Longitudes'da çalıştı. 1813'te Joseph-Louis Lagrange'in ölümü üzerine Poinsot, Académie des Sciences'ta burayı doldurmak üzere seçildi. 1840 Yılında halk eğitimi yüksek kurulu üyesi oldu. 1852'de Senato'nun kurulmasıyla bu organın bir üyesi seçildi. Poinsot, 1858'de Londra Kraliyet Cemiyeti Üyesi seçildi. 5 Aralık 1859'da Paris'te öldü. Paris'teki Pere Lachaise Mezarlığı'na gömüldü.

Louis Poinsot'nun mezarı, Père Lachaise Mezarlığı, Paris

Thomas Hirst'ün günlüğünden,

20 Aralık 1857:

...[Poinsot] elimi nazikçe sıktı, oturmamı söyledi ve yanıma oturdu. Şu anda 60-70 yaşlarında, gümüşi ipek saçları ince ve zeki bir kafaya düzgünce taranmış. Uzun boylu ve zayıftı, ama şimdi yaşlılıktan ve güçsüzlükten eğilmiş olsa da, bir zamanlar vücudunun normalden daha zarif olduğu görülebilir. Geniş bir elbise içinde gevşek ama düzgün bir şekilde giyinmişti. Yüz hatları ince bir şekilde şekillendirilmiş - gerçekten de adamla ilgili her şey iyi izlenim bırakıyor. Durmadan ve güzel konuşuyordu. Her zaman alçak bir tonda konuşmasına ve ara sıra sesi sanki yorgunluktan düşüyormuş gibi kısılmasına rağmen tek bir kelimesini bile yanlış anlamadım, ama anlatmak istediğinden hiç sapmadı...

Miras ve övgü[değiştir | kaynağı değiştir]

Ay'daki Poinsot kraterinin adı Poinsot'tan geliyor. Paris'te bir caddeye Rue Poinsot (14. Bölge) denir. Gustave Eiffel, Eyfel Kulesi'nin ilk etabının etrafındaki plaketlerde, önde gelen Fransız bilim adamlarının 72 ismi arasında Poinsot'a da yer verdi.

Çalışmaları[değiştir | kaynağı değiştir]

"Poinsot, yalnızca tam olarak geliştirilmiş sonuçları yayınlamaya ve bunları netlik ve zarafetle sunmaya kararlıydı. Sonuç olarak, oldukça sınırlı bir çalışma grubu bıraktı..."
—Bilimsel Biyografi Sözlüğü

Çalışmalar şunları içerir:

 • Eléments de statique (1803) (1848'de Thomas Sutton tarafından The Elements of Statics olarak tercüme edilmiştir) [1]
 • Anların bileşimini ve alanların bileşimini ele alan hatıralar (1806)
 • Genel denge teorisi ve sistemlerdeki hareketler (1806)
 • Çokgenler ve çokyüzlüler (1809)
 • Vücutların dönüşüne ilişkin yeni teori (1834)

Poinsot, katı bir cisme etki eden bir kuvvetler sisteminin tek bir kuvvet ve bir çift olarak nasıl çözülebileceğini gösteren geometrik mekaniğin mucidiydi. Katı bir cismin hareketi üzerine yapılan önceki çalışmalar, hareketin görselleştirilmesi olmaksızın tamamen analitikti ve Poinsot'nun dediği gibi çalışmanın büyük değeri, katı bir cismin hareketini kendimize hareket eden bir nokta kadar net bir şekilde temsil etmemizi sağlamasıydı (Encyclopædia Britannica, 1911). Özellikle de bugün Poinsot'nun yapısı olarak bilinen şeyi tasarlamıştır. Bu yapı açısal hız vektörünün hareketini tanımlar.[2][3]

Poinsot, Diophantine denklemlerini inceleyen sayı teorisi üzerinde çalıştı. Ancak en çok geometri alanındaki çalışmalarıyla tanınır ve Monge ile birlikte 19. yüzyılda Fransa'da matematik araştırmalarında geometrinin öncü rolünü yeniden kazandı. Poinsot, 1846'da Sorbonne'da ileri geometriye sahip bir sandalye yaratarak geometrinin önemine de katkıda bulundu. Poinsot, Chasles için 1880'deki ölümüne kadar oturacağı koltuğu yarattı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Poinsot, Louis (1847). The Elements of Statics (İngilizce). University Press. 25 Ekim 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ekim 2022. 
 2. ^ "E. T. Whittaker". 8 Nisan 2005 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
 3. ^ "Analytical Dynamics of Particles and Rigid Bodies". Cambridge UP, 4th edition, (1938), p. 152 ff. 17 Ağustos 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Bertrand, J. L. F. Discours aux funérailles de Poinsot, Paris, 1860.
 • Bertrand, J. L. F. Notice sur Louis Poinsot, Journal des savants (1872), pp. 405–420.
 • "Taton, René (1970–1980). "Poinsot, Louis".". Dictionary of Scientific Biography. New York: Charles Scribner's Sons. 1970–1980. ISBN 978-0-684-10114-9. 
 •  Bu madde artık kamu malı olan bir yayından alınan metni içeriyor: Chisholm, Hugh, (Ed.) (1911). "Poinsot, Louis". Encyclopædia Britannica. 21 (11. bas.). Cambridge University Press. s. 892. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]