Louis Franchet d'Espèrey

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Louis Franchet d'Esperey
Franchet d'Esperey - photo Henri Manuel.jpg
Doğum 25 Mayıs 1856(1856-05-25)
Mostaganem, Cezayir
Ölüm 8 Temmuz 1942 (86 yaşında)
Saint Amancet, Fransa
Bağlılığı  Fransa
Hizmet yılları 1876-1920
Rütbesi Fransa Mareşali
Savaşları/Çatışmaları Boxer Ayaklanması, I. Dünya Savaşı
Madalyaları Legion d'Honneur nişanı
İmza
Signature Louis Franchet d’Espèrey.svg

Louis Félix Marie François Franchet d'Espèrey (d. 25 Mayıs 1856, Cezayir – ö. 8 Temmuz 1942, Fransa), I. Dünya Savaşı sırasında görev yapmış Mareşal rütbeli Fransız general.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası, Afrika'daki Fransız Süvari Alayı'nda subay olan d'Espèrey, 25 Mayıs 1856'da Cezayir'de dünyaya geldi. 1876'da Fransız Askerî Akademisi (Saint-Cyr)'dan mezun olan d'Espèrey, 1914 yılına kadar sırasıyla Fransız Endonezya'sı, Çin ve Fas'ta görev aldı. Bu sırada I. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle Fransa'ya geri çağrılan d'Espèrey, daha sonra sırasıyla, Charleroi ve Chemin des Dames Muharebelerinde görev aldıktan sonra General rütbesiyle Balkan Cephesi'ne sevk edildi. Buradaki muharebeler esnasında İngiliz subaylar tarafından kendine verilen "Azgın Frankie" lakabıyla ün saldı.

İşgal Kuvvetleri Komutanı olarak 8 Şubat 1919 tarihinde gövde gösterisi yaparak beyaz at sırtında İstanbul'a girmiş olduğu iddiası bir efsaneden ibarettir.[1] 1919 yapımı Türk filmi olan Mürebbiye filminin "Bir Fransız kızının, bu şekilde ahlaksızca gösterilemeyeceği, Anjel'in şahsında Fransızların küçük düşürüldüğü" gerekçesiyle yayınlanmasına izin vermemiştir. Ancak film yasaklanmasına rağmen gizlice gösterime girdi.[2] Yine aynı yıl Macaristan'da Macaristan Sovyet Cumhuriyeti'ne karşı yapılan savaşta görev aldı. bu başarılarının ardından 19 Şubat 1921 tarihinde Fransa Mareşali ve Sırbistan Voyvodası oldu.

15 Kasım 1934 tarihinde Fransız Dili Akademisi Başkanlığı'na seçildi. 8 Temmuz 1942 tarihinde Albi'de yaşamını yitirmiştir. Ölümünün ardından ismi Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bir caddeye verilmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]