İçeriğe atla

Los Angeles Basin

Vikipedi, özgür ansiklopedi
LA Havzası

Los Angeles Havzası, Güney Kaliforniya'da Yarımada Sıradağları olarak bilinen bir bölgede bulunan tortul bir havzadır . Havza, aynı zamanda topluca Kaliforniya Enine Sıradağları olarak bilinen, doğu-batı yönlü anormal dağ zincirleri grubuna da bağlıdır. Mevcut havza, Pasifik levhası'nın kenarında yer alan uzun alçak sırtlar ve tepe grupları ile zemini işaretlenmiş bir kıyı ovası alanıdır.[1] Los Angeles Havzası, Santa Barbara Kanalı, Ventura Havzası, San Fernando Vadisi ve San Gabriel Havzası ile birlikte, daha büyük Güney Kaliforniya bölgesinde yer almaktadır.[2] Kuzey, kuzeydoğu ve doğuda, ova havzası Santa Monica Dağları ve Puente, Elysian ve Repetto tepeleri ile sınırlıdır.[3] Güneydoğuda, havza Santa Ana Dağları ve San Joaquin Tepeleri ile çevrilidir. Havzanın batı sınırı, Kıta Sınır Bölgesi ile işaretlenmiştir ve kara bölümünün bir parçasıdır. Kaliforniya sınır bölgesi, kuzeybatı eğimli açık deniz sırtları ve havzaları ile karakterizedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Jahns (1973). "A Profile of Southern California Geology and Seismicity of the Los Angeles Basin". Pacific Section of AAPG: i-xxvii. 24 Mart 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Mart 2017. 
  2. ^ Yeats (2004). "Tectonics of the San Gabriel Basin and surroundings, southern California". Geological Society of America. 116 (9): 1158-1182. doi:10.1130/b25346.1. 
  3. ^ Geology of the Los Angeles Basin, California-an Introduction (PDF). Geological Professional Survey Paper 420-A. Washington, D.C.: US Geological Survey. 1965. 26 Nisan 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Aralık 2019.