Lorenzo di Piero de' Medici

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Duke-Lorenzo.jpg

Lorenzo di Piero de' Medici, Urbino Dükü (12 Eylül 1492; Floransa - 4 Mayıs 1519; Floransa), 1513-19 arasında Floransa yöneticisi. Machiavelli Il Principe (1532; Prens) adlı ünlü yapıtında ona seslenmiş ve bütün ülkeyi silahlandırıp yabancı işgalcileri kovarak İtalya'da birliği sağlamasını öğütlemiştir.

Lorenzo, Muhteşem lakabıyla anılan dedesi Lorenzo de' Medici'nin adını taşıyordu. Babası Piero, o henüz iki yaşındayken Fransızların yardımıyla cumhuriyetçiler tarafından Floransa'dan sürülmüştü. Ama papanın önderliğindeki Kutsal Birlik İspanyolların yardımıyla ayaklanmalara son verdi ve 1512'de Medici ailesi Floransa'da yeniden iktidara geldi.

Kardinal Giuliano, bir yıl yönetimde kaldıktan sonra, Ağustos 1513'te Floransa'nın yönetimini yeğeni Lorenzo'ya devretti. Hırslı bir insan olan Lorenzo, iktidarının, cumhuriyet kurumlarının koyduğu birçok kısıtlama ve papanın sürekli denetimiyle sınırlanmasından huzursuzdu. Böylece papa tarafından Urbino Düklüğü'nün başına getirildi; düklüğün yasal sahibi Francesco Maria della Rovere sahte gerekçelerle haklarından yoksun bırakıldı. Ama Francesco Maria kısa bir süre sonra Urbino'ya döndü ve halk tarafından sevgiyle karşılandı. Lorenzo, kendisinin de yaralandığı ve birkaç ay süren bir savaştan sonra düklüğü yeniden ele geçirebildi. Madeleine de la Tour d'Auvergne'den doğan kızı Catherina, Orléans dükü Henri (sonradan Kral II. Henri) ile evlendi ve Catherine de' Medici adıyla Fransa kraliçesi oldu.