Londra Filarmoni Orkestrası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Londra Filarmoni Orkestrası
Kraliyet Festival Salonu, Londra, orkestranın ana yeridir.
Kuruluş tarihi1932 (1932)
Orkestra şefiVladimir Jurowski
KonumBirleşik Krallık Londra, Birleşik Krallık
Konser salonuKraliyet Festival Salonu
Resmî sitelpo.org.uk

Londra Filarmoni Orkestrası, Londra merkezli Birleşik Krallık'ın beş daimi senfoni orkestrasından biridir.[1][2][3] Orkestra şefi Thomas Beecham ve Malcolm Sargent tarafından 1932'de mevcut Londra Senfoni Orkestrası ve BBC Senfoni Orkestrası'na rakip olarak kuruldu.

Kurucuların amacı, herhangi bir Avrupa ya da Amerikan rakibine eşit bir orkestra inşa etmekti. 1932 ile II. Dünya Savaşı arasında Londra Filarmoni Orkestrası bu konuda başarılı olmuştur. Savaşın başlamasından sonra, orkestranın özel destekçileri geri çekildi ve oyuncular orkestrayı kendi kendini yöneten bir kooperatif olarak yeniden kurdu. Savaş sonrası yıllarda, orkestra iki yeni rakibin zorluklarıyla karşı karşıya kaldı; sırasıyla 1946 ve 1947'de kurulan Filarmoni Orkestrası ve Kraliyet Filarmonisi, Londra Filarmoni Orkestrası de dahil olmak üzere eski orkestralar tarafından eşleştirilmeyen bir kaliteye ulaştı.

1960'lara gelindiğinde Londra Filarmoni Orkestrası önceki standartlarına kavuştu ve 1964'te Glyndebourne Festivali opera binasında değerli bir ödül kazandı. 1993 yılında Londra'nın en büyük konser mekanlarından biri olan Thames Nehri'nin güney kıyısında bulunan Kraliyet Festival Salonu orkestraya yer olarak atandı. 1995 yılından bu yana bu yeri Filarmoni Orkestrası ile ortaklaşa tutulmaktadır. Festival Salonu ve Glyndebourne'deki çalışmalarına ek olarak, Londra Filarmoni Orkestrası Kongre Tiyatrosu, Eastbourne ve Brighton Dome'da düzenli olarak sahne almaktadır, ayrıca ulusal ve uluslararası turlar düzenlemektedir.

Beecham'dan beri orkestranın Sir Adrian Boult, Bernard Haitink, Georg Solti, Klaus Tennstedt ve Vladimir Jurowski de dahil olmak üzere on ana şefi vardı. Orkestra en eski günlerinden beri kayıt stüdyolarında aktiftir ve EMI, Decca ve diğer şirketler tarafından yapılan yüzlerce sette çalmıştır. 2005 yılından bu yana Londra Filarmoni Orkestrası konserlerin canlı kayıtlarını yayınlayan kendi plak şirketlerine sahiptir. Orkestra, Arabistanlı Lawrence (1962) ve Yüzüklerin Efendisi üçlemesi (2001–03) dahil olmak üzere birçok film müziğini çaldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "The B.B.C.", The Musical Times, 1 January 1928, p. 70. (abonelik gereklidir) 18 Şubat 2019 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.; and Elkin, p. 93.
  2. ^ Levien, John Mewburn, quoted in Reid (1961), p. 50.
  3. ^ Patmore, David. "EMI, Sir Thomas Beecham, and the formation of the London Philharmonic Orchestra", ARSC Journal, 32(1), 2001, pp. 11–27.