Londra Üniversitesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.05, 11 Şubat 2016 tarihinde Vikiçizer (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 16654866 numaralı sürüm (→‎top: düzeltme AWB ile)
The Senate House (Senato Binası): Federal Londra Üniversitesi'nin merkezsel idare binası

Londra Üniversitesi Birleşik Krallık'ın en eski ve önemli üniversitelerinden biridir. Oxford ve Cambridge'in ardından üniversite eğitimini diğer şehirlere de yaymak için 1836'da kurulmuştur.

Bir tür yüksek okul federasyonudur. Her biri üniversite büyüklüğünde olan ve genel olarak Kolej adı ile anılan çok sayıda yüksek okuldan oluşmaktadır. Üniversite kurulduğunda sadece bu iki kolej vardı: King's College London ve University College London'dir. Şu anda Londra Üniversitesi'ne bağlı olan kolejler şunlardır:

Federal Londra Üniversitesi Londra'da sayısı 160yı bulan bina sahibidir ve Üniversite'nin federal idare merkezi (The Senate House (Senato Binası)) Londra şehrinin ortasinda bulunan Bloomsbury bölgesindedir. UCL: University College ve üniversitenin binalarının çoğunluğu da yakın civardadir.

Birleşik Krallık'taki öğrencilerin % 5'i bu Londra Üniversitesi'ne bagli üniversite okullarında okumaktadır. İngiltere'de bayanları kabul eden ilk üniversitedir.