İçeriğe atla

Lombardiya Demir Tacı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Lombardiya demir tacı.

Lombardiya Demir Tacı (İtalyanca: Corona Ferrea di Lombardia; Latince: Corona Ferrea Langobardiae) Hristiyan aleminin en eski rölik ve kraliyet taçlarından biri. Tacın orta çağ'da, gümüş bandın etrafına yerleştirilmiş bir altın halka ve mücevherlerden oluşan, Gerçek Haç'ın çivisinden dövüldüğü demirden yapılmış olduğu iddia edilmektedir.[1] Lombardlar Krallığı hükümdarlarının ve daha sonra İtalya Krallığı'nın sembolü haline gelmiştir.[2] Günümüzde Milano'da ki Monza Katedrali'nde bulunmaktadır.

  1. ^ Philipp Blom, To Have and to Hold: An Intimate History of Collectors and Collecting, 2002, p. 146f.
  2. ^ Antolini, Francesco (1838). "Dei Re d'Italia inaugurati o no con la Corona Ferrea da Odoacre fino al regnante Imperatore Ferdinando I". 

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • Buccellatin, Graziella, and Holly Snapp, eds. The Iron Crown and Imperial Europe. (Milan: Mondadori) 3 vols. and plates, 1995, with contributions by Annamaria Ambrosioni, Peter Burke, Carlo Paganini, Reinhard Elze, Roberto Cassanelli, Felipe Ruiz Martin, Alberto Tenenti, Alain Pillepich, Henrike Mraz and Giorgio Rumi.
  • Valeriana Maspero, La corona ferrea. La storia del più antico e celebre simbolo del potere in Europa, Vittone Editore, Monza, 2003. (İtalyanca).

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]